ELFi talgute ööloomade aasta

Öös on asju

Öö on pime ja heidutav, kuid ühtaegu ka põnev ja paeluv. Tumedasse loori mähkunud looduses võivad pimeduse tõttu mitmed huvitavad asjad inimsilmale märkamatuks jääda. Nii mõnedki loomad ja linnud ajastavad oma tegemised ja toimetamised just öisesse aega: nahkhiired püüavad kõhutäiteks putukaid ja kakud närilisi. Karvaste tiibadega ööliblikad lendlevad sumedas suveöös, taustaks öösorride ja kaerasoride hüpnootiliselt sirisev laul või kahelehiste käokeelte ehk ööviiulite hurmav aroom.

Tiigilendlane Peeter Suure merekindluse maaalused käigustikus. Foto: Lauri Lutsar.

Mitmed öise eluviisiga elusolendid on kaitsealused liigid, nagu näiteks nahkhiired, kelle arvukus sõltub paljuski inimesest: nahkhiired talvituvad inimtekkelistes rajatistes ning võivad häirimise korral hukkuda. Samuti killustuvad inimtegevuse tulemusena lendoravale sobilikud elupaigad.

Selleks, et öise eluviisiga kaitsealustele liikidele rohkem avalikkuse tähelepanu pöörata, kuulutasime ELFi 2019. aasta talguhooaja ööloomade aastaks.

Keldriöölane. Foto: Ireen Trummer.

Ööloomade teema-aasta tegevused on rahastatud SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse ning erinevate LIFE projektide poolt: nahkhiiretalgud ja -retked on seotud projektiga  "Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis" ja lendoravatalgud projektiga "Co-operation for improving the conservation of the Flying squirrel in Europe". Ühtlasi julgustame nii ettevõtteid kui eraisikuid ööloomade aasta tegevustele õlga alla panema, hakates ELFi püsiannetajaks.

Eelmiste teema-aastate peategelased olid kimalased (2018), metsaelu (2017), must-toonekurg (2016) vooluveed (2015), liblikad (2014), niidurüdi (2013), kõre (2012) ja loopealsed (2011).


Meediakajastused


Talgukorraldaja Kadri Aller käis ööloomade teema-aastast rääkimas KUKU raadio Ilmaparandaja saates (13. aprill 2019).
Kuula saadet siit.

Ööloomade teema-aastal (2019) on kavas

Öö on pime ning inimsilmale küllaltki värvivaene. Ööloomade teema-aasta on aga vastupidi parajalt kirju ja värvikas. Esiteks on kavas mitme öise eluviisiga loomaliigi elutingimuste parandamiseks läbi viia talguid vabatahtlike abiga: huviorbiidis on nii nahkhiired kui ka lendorav. Samuti jätkuvad kõretalgud aastate jooksul kindlaks kujunenud paikades.

Teiseks toimuvad osadel talgutel ööloomade teema-aasta retked, et suurendada vabatahtlike talguliste teadmisi. Näiteks tulevad lepidopteroloogid korraldama ööliblikate püüki ja määramist: Urmas Jürivete Hobulaiul ja Tahu rannaniidul ning Allan Selin Käinas ja Saastnas.

Kolmandaks toimuvad mitmed ööloomade teema-aasta retked ka talguväliselt. Kevadel viib Urmas Abel MTÜ Kotkaklubist meid Tartu lähistele kakulisi kuulama ja Meelis Uustal korraldab Tallinnas Männikul kõreretke. Konnad Teel(t) projekti eestvedaja Kristiina Kübarsepa juhendamisel toimub kahepaiksete kuulamise retk Tartu lähistel. Infot retkede toimumisaegade ja registreerimise kohta postitatakse jooksvalt siia lehele ning kuulutatakse Talguteataja meililisti kaudu.

Händkaku poeg. Foto: Ireen Trummer.


Toimunud retked


16. aprillil toimus kakuretk algusega Tartust, kus külastati täiskuuvalguses Padakõrve metsi ja Alatskivi mõisaparki. Peibutati nii värb-, händ-, habe- ja laanekakku kui ka kõrvukrätsu, kuid keegi neist ei juhtunud kahjuks olema suhtluskauguses. Kontakti saadi kodukaku emas- ja isaslinnuga, mis pani inimestel silmad erksalt särama. Osales 17 inimest. Retke juhtisid Urmas Abel ja Tarmo Evestus.

18. aprillil toimus kakuretk algusega Tartust, kus suhteliselt soojal õhtul külastati muheda jutu ja naljade saatel Soontaga metsi. Peibutati värb-, händ- ja laanekakku, kuid viimast ei õnnestunud kahjuks kuulda. Värbkaku vilistamist kuuldi umbes 150 m kauguselt ning händkaku kumedat uhhuutamist poole kilomeetri pealt (kõlas sellest hoolimata justkui oleks lind siinsamas). Osales 16 inimest. Retke juhtisid Urmas Abel ja Tarmo Evestus.

Retkedel osalemiseks registreeri ennast siin:
Email again: