Nüüd, kui üldse, on käes see aeg, kus tubli talgulise hing igatseb mere äärde rannaniitude avarust nautima ja tervistavat mereõhku hingama. Et olemine liiga üksluiseks ei läheks, on igati tervitatav ka ennast aeg-ajalt liigutada, ja mis võikski olla selleks sobivam viis kui paar päeva mõnusat talgutööd toredate kaaslaste seltsis.

Seekord võtame suuna Käina lahe maastikukaitsealale, et sealsetel rannaniitudel võsale koht kätte näidata ja niidurüdi-nimelise linnu ellujäämisele kaasa aidata.

Rannaniidul elutseb kurvitsaliste hulka kuuluv pisike lind nimega niidurüdi, kes vajab ellujäämiseks inimeste kaitsvat kätt. Niidurüdi on lind, kes tuleb Eestisse aprillis ja lahkub juba juuli lõpuks. Tänapäeval pesitseb niidurüdisid Läänemere ümbruses veel ainult 500 paari, neist umbes140 Eestis. Niidurüdi armastab lagedaid rannaniite ja on väga truu oma pesapaigale, tulles alati sama kohta tagasi. Seda teeb ta ka siis, kui pesapaik on kinni kasvamas, mis võib saada talle ohtlikuks. Puude otsas ja taga võivad varitseda röövlinnud ja -loomad, kes niidurüdi lihtsalt õhtusöögiks nahka pistavad.

Rannaniite on Eestis juba sadu aastaid kasutatud karja- ja heinamaadena, mis on soodustanud kurvitsaliste nagu niidurüdi pesitsemist. Karjatamise vähenedes kasvavad rannaniidud paraku kinni.

Siin ongi vaja meie nobedate näppudega talguliste abi, et aidata võidelda nõu ja jõuga niitudel kurikavalalt leviva võsaga.

Töö seisneb niidurüdi elupaikade eelhäälestamises ehk mätastelt väikeste kadakate ja mändide mahavõtmises, okste ja puude kokkutassimises ja ära põletamises.

Kui talgutööd tehtud ja meel rõõmus, vaatame ka ümberkaudses looduses ringi ja naudime Käina lahe vaateid ja vaatamisväärsusi ning kindlasti käime ujumas.  Lisaks tuleb lepidopteroloog Allan Selin meile kimalase teema-aasta raames tegema kimalaseretke.

Talguid kaasrahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Niidurüdi talgud Käina lahe ääres I

Kimalase aasta

  • Talgutööd: väikeste kadakate ja mändide mahavõtmine, okste ja puude kokkutassimine ja ära põletamine
  • Ööbimine: Kassari rahvamajas
  • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame ise.
  • Kaasa võtta: magamiskott ja magamisalus, saunalina, ujumisriided, tööks sobilikud riided ja jalanõud, isiklikud ravimid
  • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 EUR. Loe lähemalt siit.
  • Hinna sees: Toitlustus, ööbimine, saun.
  • Registreerumine lõpeb: Kolmapäeva 25. juuli õhtul või grupi täitumisel.
  • Kogunemine: Heltermaa sadamas 26. juulil. Kiirematel on võimalik Tartust küüti saada ELFi minibussiga. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
  • Grupi suurus: 12
  • Vaata lisaks: Rüdist loe rohkem ELFi talgute rüdi aasta lehelt.