Rahvusvaheline soode taastamise talgutriatlon: Feodori-Tudu-Sirtsi 31. juuli - 9. august 2019

Sood on ürgsest ajast eestlase kodukandi ja maailmapildi juurde kuulunud. Soo pakkus pelgupaika vaenlase vägivalla eest, aga ka maitsvaid marju toidulaua mitmekesistamiseks ning sammalt talutare soojustamiseks. II Maailmasõjale järgnenud võõrvõimu ajastu tõi kaasa ümberkorraldused maakasutuses ning ulatuslikud sookuivendamised. Seeläbi tehti aga karuteene loodusele, sest soo ei ole lihtsalt märg ja tüma maa, vaid vajalik ökosüsteem paljudele liikidele, sealhulgas inimesele.

Sood on olulised magevee puhastajad ja talletajad ning süsiniku sidujad, pehmendades seeläbi inimtekkelisi kliimamuutusi. Nii mõnelegi liigile on soo ainuvõimalik elupaik; nimetagem siinkohal näiteks rabapüüd, turbasamblaid ja jõhvikaid. Soid taastakse peamiselt kopatööga, kuid kõikjal maapind rasketehnikat ei kanna ja siinkohal tuleb mängu talgubrigaad. Sootalgutel ehitatakse kuivenduskraavidele turbapätsidest käsitsi paisusid. Tegemist on füüsiliselt nõudliku, kuid kambaga koos tehes vahva tööga, kus turbapätsid liiguvad inimketti mööda käest kätte ning vahepeal saab paisu otsas hüpates seda tihedamaks talluda. Sugugi haruldased pole juhtumid, kus talgugrupid on maha pidanud spontaanseid ja lustakaid mängusõdu üksteist turbamudaga pildudes.

Enamasti eeldab talgupaika jõudmine ka paari kilomeetri mätliku maa läbimist sealjuures labidat ja ämbrit tassides. Boonuseks on aga kaunid rabamaastikud ja selle talgu raames saab väisata lausa kolme talgupaika: Feodori, Tudu ja Sirtsi sood. Ja seda kõike rahvusvahelises seltskonnas – eestlastele tulevad appi Belgia noored. Niisiis on tegemist hea võimalusega tutvuda belglaste kultuuriga, vahetada mõtteid ja muljeid loodus- ja liigikaitse teemadel ning väisata tööst vabadel päevadel üheskoos Eesti kirdenurga vaatamisväärsuseid.

Talguid rahastab projekt Soode kaitse ja taastamine LIFE Mires Estonia (projekt nr: LIFE14 NAT/EE/000126).

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Rahvusvaheline soode taastamise talgutriatlon: Feodori-Tudu-Sirtsi 
 • Talgutööd: Turbapaisude ehitamine kuivenduskraavidele.
 • Ööbimine: Oonurme Külaseltsi majas oma madratsite ja magamiskottidega.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame ise toimkondades.
 • Kaasa võtta:
  Magamiskott ja -madrats, kummikud, tööks sobivad riided ja soojad vahetusriided, saunatarbed.
 • Osavõtutasu:
  Vastavalt Sinu võimalustele 50 või 65 eurot. Uuri lähemalt siit.  Eripakkumine 18-26-aastastele noortele: 1 euro!
 • Hinna sees: Toit, majutus, saun.
 • Registreerumine lõpeb: Teisipäeva, 30. juuli õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Kolmapäeva, 31. juuli pärastlõunal Rakveres. Kiirematel on võimalik saada Tartust ELFi minibussiga küüti. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
 • Grupi suurus: 12
 • Vaata lisaks: Loe soode taastamise vajalikkusest siit.