Suvelõpp on käes ja enne sügistorme on paslik kopsud taas Osmussaare karget tuult täis tõmmata, et kontorirutiin kergem taluda oleks. Jätkuvalt mere kujundada olev klibuste randadega Osmussaar asub Eesti looderannikul. Ta on parajalt väike saarele paari tunniga ringi peale tegemiseks ja parajalt suur meeltele ikka millegi uue avastamiseks. Siit leiab huvitavat nii taime- kui kivimisõber, ajaloo- kui linnuhuviline. Ja mis võiks olla parem viis aktiivseks puhkuseks kui üks väike talgureis saarele mere süles, eemal argisekeldustest?

Lisaks värvikale ajaloole, mille militaarseid jälgi veel praegugi inimtühjal saarel kohtab, on Osmussaar rikas haruldaste ja teaduslikult väärtuslike geoloogiliste objektide ning taimekoosluste poolest. Saarel on kaitse all erinevaid soontaimeliike, samblaid, seeni ja tervelt 14 erinevat liiki käpalisi ehk orhideesid.

3000 aasta eest tormakalt merest välja tunginud Osmussaar on geoloogilises mõttes väga eriline paik. Mere ja tuulte mõjul jätkuvalt kuju muutva saare põhjaosas asenduvad kliburannad kuni 8 m kõrguse pankrannaga. Kivide maailmale lisavad põnevust mustad ja nukilised gneissbretšarahnud, mis viitavad Eesti alal toimunud looduskatastroofile. Nimelt langes siiakanti ca 535 miljoni aasta eest hiigelmeteoriit, mille plahvatuse võimsus on võrreldav 10 000 Hiroshima aatomipommiga.

Paekivisele saarele omaselt on siingi loopealsed, mis on tekkinud inimese ja looduse koostoimes ning loonud haruldaselt liigirikkad pärandkooslused. Loopealsed püsivad üksnes siis, kui neil loomi karjatatakse. Juba kasutusest väljalangenud loopealset peab aga enne uuesti kasutusele võtmist kadakatest ja lehtpuuvõsast puhastama. Just kadakate langetamine ja kokku kandmine saab olema põhiliseks tööks sellelgi korral.

Töö vahele mahub veel palju lihtsat ja suvist – vaba laagrielu ja sillerdavas merevees suplemist, mõnusaid talgukaaslasi, saarel matkamist ning avastusretki geoloogia, ajaloo või bioloogia vallas või miks mitte hoopis iseendasse.

Talguid kaasrahastab RMK.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Osmussaare talgud
 • Talgutööd: Kadakate langetamine ja kokkukandmine ning ärapõletamine.   
 • Ööbimine: Telkides või siseruumides oma magamiskottide- ja madratsitega.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Süüa valmistame ise.
 • Kaasa võtta:
  Oma vihmakindel telk, magamiskott, saunalina, ujumisriided, tööks sobilikud riided ja jalanõud, isiklikud ravimid.   
 • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 20 või 35 EUR. Loe lähemalt siit.
 • Hinna sees: Transport saarele Dirhami sadamast, toitlustus, ööbimine, saun.
 • Registreerumine lõpeb: Neljapäeval, 15. augusti õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine: Dirhami sadamas reedel, 16.  augustil. Kiirematel on võimalik Tartust küüti saada ELFi minibussiga. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
 • Grupi suurus: 12
 • Vaata lisaks: Loe Osmussaare kohta Saarehullu päevaraamatust.