Põlvamaal asuva Süvahavva küla tegi tuntuks teleekraanidel aastatel 2012-2014 jooksnud ja Indrek Hargla kirjutatud samanimeline seriaal, mis keskendus paranormaalsetele nähtustele.  Olgu lood kummitustega, kuidas on, aga Süvahavva küla asub ka reaalsuses kahe maailma piiril: nimelt paikneb küla kahel pool Võhandu sügavat sängi. Jõekallastel aga asuvad poollooduslikud kooslused — lamminiidud — mida talgulised sügisesel hingedeajal üheskoos korrastama asuvad.

Lamminiidud on veekogude kaldal asuvad lagedad, üksikute puude ja põõsastega kooslused, kus leidub rohurindes ohtralt taimi. Botaanilise liigirikkuse tagab viljakas muld: nimelt uhuvad kevadised üleujutused kallastele hulganisti toitaineid. Lamminiite on varemalt palju kasutatud karjatamise ja heinategemise jaoks, kuid hoolduse puudumisel kasvavad need liigirikkad kooslused võssa ning kaob lamminiidule omane taimestik. Nõndaks tõttame talgugrupiga appi, et ühelt Süvahavvas asuvalt lamminiidult jõudumööda võsa eemaldada. Talgutööga alustati seal möödunud sügisel.

Eesti pikim jõgi, 162-kilomeetrine Võhandu, on keskmisele eestlasele tuttav peamiselt tänu Võhandu maratonile. Paadimatkajale pakub elamusi võrratu ürgorg arvukate kärestike ja oivaliste liivakaljudega. Jõgi on siin aegade hämarusest saati loogeldes uuristanud kaunid Sõjatare ja Kalmatu müürid, Viira veskimüüri ning Uku koopa. Loodussõpru rõõmustab kahtlemata ka teadmine, et jõgi on koduks mitmele kaitsealusele liigile, sealhulgas paksukojalisele jõekarbile ning põnevatele kaladele: hingile, võldasele ja vingerjale. Vaatamist väärib ka eelmise sajandi algul rajatud Viia vesiveski hoone. Tööst vabadel hetkel püüame kõike seda ilu oma silmadega kaeda.

Talguid juhivad vabatahtlikud talgujuhid Airi Lahesoo ja Katrin Loss.

Talguid aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665 ) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.


NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi koroonaviirusega seonduv info.

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Süvahavva lamminiidutalgud
 • Talgutööd:
  Võsa eemaldamine lamminiidult ja Võhandu jõe kallastelt; okste tassimine hunnikutesse.
 • Ööbimine: Põdra majas voodites. Laupäeva õhtul saab sauna.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Mõned söögikorrad valmistame ise toimkondades.
 • Kaasa võtta: Tööks sobilikud riided ja jalanõud, saunatarbed. NB! Kummikud!
 • Osavõtutasu: Vastavalt Sinu võimalustele 15 või 25 eurot. Uuri lähemalt siit.
 • Hinna sees: Toit, öömaja ja saun.
 • Registreerumine lõpeb: Neljapäeva, 29. oktoobri õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Reedel, 30. oktoobril Põlvas. Üksikasjade täpsustamiseks võtab registreerunutega ühendust talgujuht. Kiirematel soovijatel on võimalik saada Tartust talgubussiga küüti.
 • Grupi suurus: 12
 • Vaata lisaks:
  Loe eksperthinnangut Võhandu ürgoru maastikuväärtustele või vaata Süvahavva seriaali Kanal 2 veebilehelt.