Metsised asustavad meie mail peamiselt rabaservade vanu männikuid, kus on piisavalt neile sobivaid toidutaimi, rasket lindu kandvaid okslikke männipuid ja varjumispaiku kiskjate eest. Oma silmatorkava käitumise, erilise toiduvaliku ja koguka keha tõttu on metsis ökosüsteemis habras lüli. Märgatav langus tema arvukuses on pannud paljud looduskaitsjad muretsema. Talgulistega saame olla abiks selle linnuliigi elupaikade kasutuse uurimisel.

Talguliste töö on jõukohase suurusega aladeks jaotatud piirkondades lausaliselt läbi käia metsi, kus võib metsist esineda ning kaardistada kõigi metsisega (ja teiste kanalistega) seotud elumärgid. Ülestähendamist vajavad kohtumised metsise, tedre või laanepüüga (kuked, kanad, noored, vanad) ja kaasakorjamist suled, väljaheited ja muud leiud. Kaardistamist tehakse GPSi ja kaardi abil üksi või paarikaupa. Talguliste instrueerimine, kanaliste ja nende tegevusjälgede määramise täpsem õpetamine ja alade jaotamine toimub õhtuti ornitoloogide juhendamisel. 

Selline hulgakesi lühikese aja jooksul müttamine võimaldab vähendada riski, et üht ja sama isendit või pesakonda loendatakse mitu korda. Loendust tehakse vaid kuiva ilmaga, sest vihmaga liikvele aetud tibud võivad külmetuda ja hukkuda. Talgupäevad saavad olema pikad ja kõndimist tuleb palju. Seetõttu sobivad need talgud inimestele, kellel on varasem metsas müttamise ja kaardi lugemise kogemus ning mõningane vilumus lindude määramisel ning nende tegevusjälgede leidmisel. Nendel talgutel jagatakse talgulistele juhiseid paralleelselt eesti- ja vene keeles, mistõttu on tegemist ka hea võimalusega oma vene keele oskust parandada. 

2021. aasta talguhooaeg on pühendatud metsisele.

Talguid juhivad vabatahtlikud talgujuhid Kadri Aller (eesti keeles) ja Elena Shkut (vene keeles). Talguid rahastab projekt Soode kaitse ja taastamine LIFE Mires Estonia (projekt nr: LIFE14 NAT/EE/000126).

NB! Haige või lähikontaktsena püsi kodus!

Osalemiseks palume registreeruda ning tasuda osalustasu lehe all ääres toodud arveldusarvele!

Registreerumine on lõppenud!

Metsise seiretalgud Ohepalus (eesti ja  vene keeles)
 • Talgutööd: Metsakanaliste (metsis, teder, laanepüü) seire.
 • Ööbimine: Madi talus voodites. Soovi korral võib ka hoovis telkida.
 • Toitlustus: Kolm korda päevas. Osa söögikordi valmistame ise.
 • Kaasa võtta: Metsas kõndimiseks sobilikud riided ja jalanõud, vahetusriided, võimalusel GPS või nutiseade orienteerumiseks.
 • Osavõtutasu: Tasuta.
 • Hinna sees: Toit, majutus.
 • Registreerumine lõpeb: Pühapäeva, 30. mai õhtul või grupi täitumisel.
 • Kogunemine:
  Esmaspäeva, 31. mai õhtul Kadrinas. Kiirematel on võimalik Tartust küüti saada ELFi minibussiga. Üksikasjade täpsustamiseks võtab talgulistega ühendust talgujuht.
 • Grupi suurus: 12
 • Vaata lisaks:

  Vaata Kotkaklubi metsisekaamerat.