Möödunud aastal käis ebapärlikarpi abistamas enam kui sada talgulist Eestist ja mujalt maailmast. Sellega ei ole kaugeltki veel kõik tööd tehtud ning kui me tahame, et see haruldane liik meil püsiks, siis tuleb järjepidevalt tema siinset viimast elupaika kaitsta ja hooldada.
Eestimaal kõige vanemaks elavat loomakest kaitsta pole aga sugugi lihtne, sest peale tema enda ja ta eluala peame ebapärlikarbi omapärase arengubioloogia tõttu hoolitsema ka vaheperemeheks olevate kalaliikide ning nende elukeskkonna eest.
Üheks suurimaks ohuks karbile on vette kogunevad setted, mis mõjuvad eriti laastavalt noortele ebapärlikarpidele, kes setete alla mattuvad ja seal hukkuvad. Et jõe setete hulka vähendada on talguliste ülesandeks ehitada settekogumistammisid jõkke suubuvate kuivenduskraavidele. Samuti tuleb hooldada, parandada ja täiustada juba varasemalt ehitatud settepüüdjaid.
Lisaks tänuväärse töö tegemisele on võimalik avastada mitmekesist Lahemaa loodust ning peale tööd nautida kuuma saunaleili. Kindlasti õpime tundma ka ebapärlikarbi bioloogiat ning vee-elustikku laiemalt.
Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.