Tumeda sulerüü ning punaste pikkade koibade tõttu müstilise ilmega must-toonekure käsi ei käi sugugi hästi. Nimelt jääb üha vähemaks elupaigaks sobilikke vanu loodusmetsi ning halveneb toidu hankimiseks vajalike väikeste ojade seisund. Niisiis jääb niigi madala arvukusega liigi isendeid üha vähemaks. Seetõttu kutsume talgulisi appi Lääne-Virumaale Imukverre, kus parandame ühe toitumisoja seisundit.
Kui ojakaldad kasvavad võssa, on must-toonekurel raskem veekogule ligi pääseda ning ohu korral põgeneda. Ühtlasi takistavad kallastelt vette langenud puud voolu ja kalade liikumist. Talgutel võsa eemaldades saame hõlbustada mustakure elu, mis loodetavasti toob kaasa selle liigi arvukuse tõusu – mida suurem on toidubaas, seda rohkem tibusid saavad kuremamma ja -papa üles kasvatada. Tööle lisab põnevust juurde võimalus minna kahlajapükstega oja sisse ning veest puuronte välja tõsta. Talgutööd koordineerib ornitoloog ja pesakaamerate korüfee Urmas Sellis MTÜ Kotkaklubist.
Tööpäeva õhtul naudime rammestava sauna mõnusid ning vabal ajal avastame põnevaid paiku lähiümbruskonnas. Tegemist on suurepärase võimalusega põgeneda sügiskaamose eest ning värskes õhus immuunsüsteemi turgutada. Ühtlasi saame täiendada oma teadmisi haruldase must-toonekure kui liigi seisundi kohta Eestis.
Talguid juhivad vabatahtlikud talgujuhid Epp Adler ja Jaanus Libek.