Verev lemmmalts (Impatiens glandulifera) on üheaastane rohttaim, mis pärineb Himaalajast. Oma pilkupüüdvate õite tõttu toodi teda juba 19. sajandi keskpaiku ilutaimena Euroopasse ja peagi sai temast ka Eestis populaarne koduaedade kaunistaja. Paraku sobib verevale lemmmaltsale meie kliima nii hästi, et üsna kiiresti levis ta koduaiast loodusesse, kus hakkas kohalikku taimestikku välja tõrjuma.
Tegemist on kiirekasvulise taimega, mis kasvab kuni 1,5–2 meetri kõrguseks ning õitseb juulis ja augustis. Roosad kiivrikujulised tugevalõhnalised õied võivad olla valged, roosakad või hoopis tumepunased. Vili on 3–5 cm pikkune tõlvikukujuline kupar, mis puutest lõheneb ja katapulteerib seemned kuni 7 meetri kaugusele. Erinevate andmete põhjal on üks taim võimeline tootma ligikaudu kuni 2500–4000 seemet ning ühel ruutmeetril kasvavate taimede seemnete arv võib küündida 32 000-ni.
Talgute raames võitleme vereva lemmmaltsaga väljakitkumise teel, kuna taime juur eemaldub pinnasest kergesti. Küll aga tuleb olla eriti tähelepanelik, sest esmapilgul võivad mitmed isendid märkamata jääda – mistõttu on mõistlik ala mitu korda läbi “kammida”. Seega tähendab talgutöö mõnusat looduses jalutamist, mis on jõukohane kõigile, kel jalad kannavad.
Tööst vabal ajal jalutame Karula rahvuspargi kuplite vahelistel matkaradadel ning soovijad saavad end kasta kasvõi mitmesse siinsesse järve. Sumedas augustiõhtus naudime suitsusauna võlusid ja kvaliteetaega lastelaste seltsis.
Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK)
Lisa ootejärjekorda