Kihnu puisniidutalgud

20. oktoober - 22. oktoober 2023

Kihnu saar on peamiselt tuntud siinse kultuuri ning sajanditevanuste traditsioonide elushoidmise poolest. Loodusesõpradele pakub aga saar kahtlemata mitmekülgseid lisaboonuseid: Kihnu on oluline elurikkuse tugipunkt, kus kohtuvad kõikvõimalikud tegelased nii maalt kui merelt. Rändlindudele on saar tähtsaks logistikasõlmeks, mistõttu muutub Kihnu igal sügisel linnusõprade paradiisiks. Talguliste abiga hakkame Kihnu saare elurikkusele vürtsi juurde lisama ehk puisniitu taastama.  

Puisniidud on meie kõige liigirikkamad kooslused, mis hakkasid iidsete asulakohtade ümber tekkima umbes 7000 aasta eest. Mitmete sajandite vältel on nad kujunenud karjakasvatuse ning muu inimtegevuse tulemusena, mistõttu nimetatakse puisniite poollooduslikeks kooslusteks. Lisaks loomasöödale on inimene ajast aega saanud puisniidult küll hagu ja puitu, seeni ja marju, ravimtaimi ning ka sobivaid taimi lõngade ja kangaste värvimiseks. Möödunud sajandi keskpaigas suurtootmisele üleminekuga kadus vajadus väikeste heina- ja karjamaade järele ning puisniidud hakkasid kiiresti võsastuma, mistõttu on neid tänaseks vaid imeväike osa säilinud.

Üks tuntumatest ja väärikamatest kihnlastest – Theodor Saar, on „Kihnu raamatus” oma kodukohta nimetanud paradiisiaiaks, kus pesitses arvukalt linde, kust kevadel sai kasemahla, suve läbi tuppa vaasi erinevaid õitsvaid lilli, sügise poole marju, seeni, sarapuupähkleid.

Kihnu puisniidud on mitmeski mõttes ainulaadsed. Tulenevalt saare mullastikust ei valitse siin mitte tammed nagu mandril ja Lääne-Eesti saartel, vaid hoopis kased ja sanglepad. Omanäoline on ka puisniitude paiknemine enamasti talude vahetus läheduses, mistõttu näiteks Linakülas moodustavad nad majade ja rannaniidu vahele pideva vööndi. Kihnu omapäraks on olnud kevadine ja sügisene puisniitude riisumine, kogutud lehed sobisid lauta loomadele allapanuks. Tänaseks on suur osa Kihnu puisniitudest kinni kasvanud, mistõttu võtame ette talguretke ja ulatame kihnlastele abikäe selle hindamatu loodusvara taastamiseks. 

Tööst vabal ajal tutvume Kihnu saare kauni loodusega ja naudime saunamõnusid. 

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Ekstreemsed niidurüditalgud Kõinastu leel Толока на острове Рамму для водяники