Rabatammide ehitamise talgud Feodori soos

10. august - 16. august 2018

Paljude jaoks eksootilised ja tundmatud Feodori soo ja selle lähedal olev Tudusoo asuvad Ida-Virumaal, kuhu seekordsed rabatalgud meid viivadki. Rabas on mõnus ringi uidata, vaikust ja rahu nautida ja unustada end jahedasse pruuni laukavette hõljuma. Kõike seda ja veel enamgi koos mõnusa talgutööga värskes rabaõhus me neil talgutel kõigile rahvusvahelistele ja kohalikele osalejatele pakumegi.

Raba on ürgsetest aegadest peale olnud koht, kust on saanud lohtu ja rohtu nii inimesed kui muud elusolendid.

Rabad on ühed meie ürgsematest eluslooduse kooslustest ja kuuluvad põlislooduse näidisalade hulka. Rabades on endale elupaiga leidnud liigid, kes hindavad puhast ja rahulikku elukeskkonda. Sood ja rabad on aastatuhandeid pakkunud kodurahu erinevatele selgrootutele, lindudele ja loomadele. Puutumatu ja inimestest häirimata paik on olnud rahukohaks poegade kasvatamisel ka paljudele meie suurulukitele.

Märgalad on olulised puhta magevee hoidjad ning väga paljude muude ökoloogiliste funktsioonide täitjad. Kuigi näib, et rabasid ja soid on Eestis palju, on tegelikkuses kuivenduse tõttu paljud neist muudetud põllu- või metsamaaks ja inimmõjust puutumata soid ja rabasid on väga vähe. Et kunagi tehtud vigu parandada ja soode soodsat seisu taastada, on hakatud soid neid soonivate kraavide mõjust vabastama, kraave tammitades ja kinni ajades. Parim meetod on tamme teha tamme turbapätsidest, sest see ei jäta loodusesse ülemäära tehislikke jälgi.

Meie tööks nendel talgutel ongi turbapätside lõikamine ning tammiks ladumine. Vabal ajal saab teha tutvust Feodori soo ümbruse loodus- ja kultuurilooga ning käia laugastes ujumas.(Võtame talgute ajal ka päris eraldi vaba päeva puhkamiseks ja ringiuitamiseks.)

Talgute jooksul on kavas ehitada 3 tammi Feodori sohu ja kui jõuab, siis 3 tammi ka Tudusoo sohu. Selleks tööks varume kaase hunniku labidaid, kamaluga rõõmsat meelt, tublisti jaksu ja jõudu ning koostöö mõnusa seltskonnaga võibki lahti minna.

Talgutööde rahastus tuleb projektist "Soode kaitse ja taastamine (Conservation and Restoration of Mire Habitats) LIFE Mires Estonia; projekti nr: LIFE14 NAT/EE/000126".

Kanada kuldvitsa tõrje talgud Raadil III Niidurüdi talgud Tahu rannaniidul