Rahvusvahelised kõretalgud Harilaiu poolsaarel

15. august - 19. august 2020

Harilaiu nimi võib tekitada pisut segadust. Kunagi oli tõesti tegemist laiuga, millest aga hiljem on saanud poolsaar Saaremaa loodetipus. Harilaid on võrdlemisi “noor”, tõustes merevoogude rüpest alles 1000-2000 aastat tagasi. Seetõttu on ka siinne taimestik alles kujunemisjärgus ning koosluste ja liikide esinemise muutuste jälgimine pakub botaanikutele häid võimalusi taimkatte kujunemise jälgimiseks. Kuna poolsaar on heaks peatuspaigaks erinevatele merelindudele, siis on paikkond ka ornitoloogiliselt oluline. Samuti peab Harilaiust lugu kõre, keda on siia mitmel aastal taasasustatud.

Harilaiu poolsaarele on olnud iseloomulikud lahtised liivaluited. Nõukaajal istutati ala mände täis, mida on viimastel aastatel raiutud, et taastada endisaegne ilme ja unikaalne elukeskkond. Kõre on Eestis ohustatud kahepaikne, kelle arvukus sõltub mõistagi olemasolevate elupaikade seisundist. Metsastuvad luited ja võssakasvanud rannaalad talle ei sobi; tarvis on lagedaid ja madala taimestikuga rannaniite. Meie tööplats asub Laialepa lahe lähistel, kus niidame ja riisume roogu ning vajadusel võtame ka siin-seal võsa vähemaks. Kõik ikka selleks, et kõre elu Harilaiul oleks veelgi meeldivam ja asurkond jätkusuutlik. Kuna tööplatsile jõudmiseks on vaja kõndida paar kilomeetrit läbi metsa, kandes sealjuures tööriistu ja varustust käe otsas, ei ole see talgu sobilik väikestele lastele.

Vabal ajal tutvume Harilaiu poolsaare ja Viidumäega. Harilaiul saab näha kuulsat viltust Kiipsaare tuletorni ning otsida niinimetatud laulvaid liivasid, mis palja jalatalla all vahvalt krudisevad. Meie öömaja lähistel Viidumäel asub aga Saaremaa kõrgeimat punkti läbiv Audaku õpperada ning vaatetorn, mille tipust ümbruskonnale pilku heites on kaunid metsad ja Kihelkonna kirik kui peopesal. Nendel talgutel on töökeeleks inglise keel, sest grupis on välisvabatahtlikke erinevatest Euroopa riikidest. Suurepärane võimalus praktiseerida oma võõrkeeleoskust ning tutvuda erinevate rahvuste ja kultuuridega!

Kõretalgutest saad lähemalt lugeda siit

Talguid kaasrahastab RMK.

Talgud Laelatu puisniidul