Silma looduskaitsealal teeb eriliseks asjaolu, et veel mõned sajad aastad tagasi oli osa sellest maast mere all. Tasapisi on maismaa aga vetesügavustest ülespoole kerkinud ja tekitanud omalaadse loodusliku koosluse.
Sealsed rannaniidud oma madalate lahtedega on muutunud suurepäraseks elu- ja peatuspaigaks erinevatele linnuliikidele. Kevad- ja sügisrände ajal võib siin kohata korraga tuhandeid ja tuhandeid läbirändajaid. Nende hulgas ka kogu maailmas ohustatud väike-laukhani.
Pesitsusalana on sealne kant aga sobilik ELFi talguliste vanale heale tuttavale - niidurüdile. Selle Eestis põlise rannaniitude ja rabade elaniku, käsi ei ole viimastel aegadel just kõige paremini käinud ning tema arvukus on langenud sedavõrd, et tema püsimajäämine Eestis ja kogu Läänemere kallastel on suure küsimärgi all.
Seda, kas kiiresti hääbuva arvukusega lind õnnestub päästa või mitte, näitab vaid aeg, aga kindlasti ei ole põhjust aja kulgemist käed rüpes oodata. Seda ei ole ELFi talgulised ka teinud ja juba aastaid on rüdi hea käekäigu nimel rannaniitudel tööl vihutud ja seal visa vastupanu osutava kadaka ning kiiresti leviva männiga rinda pistetud.
Sedakorda ongi ühiseks eesmärgiks taastada osa Silma looduskaitsealale jäävast Tahu rannaniidust, mis ilma inimese ja kariloomade abita peagi kinni kasvaks. Lisaks tublile töötegemisele, tutvume lähemalt ka kohaliku loodusega ja naudime imelisi vaateid Saunja ja Haapsalu lahele.