Mullu alagatatud komme käia talgulistena külas Valgevenes saab menust tiivustatuna tänavu jätku lausa kahe talgureis näol. Esimene neist viib Jelnasse - Euroopa ühte suuremasse rabasse, mis jääb Eesti kagupiirist umbes sama kaugele, kui Hiiumaa.
Valgevene ja Eesti on mõlemad suured soomaad. Kui Eestis on viimastel aatakümnetel saanud looduslikest soodest rahvusliku identiteedi lahutamatu osa, siis Valgevenes on jätkuvalt sood pigem alad, mida on tarvis "maaparandada" ja kütteks tarvitada.
Õnneks on see trend pöördumas ning tegusad keskkonnaühendused teevad head tööd, et kaitsta Valgevene allesjäänud looduslike soid, taastada kaevandamiest või maaparandusest rikutuid ning muuta sooskäimist trendikaks. 2012 aastal õnnestus neil kaevandamisplaanidest säästa 8 suurt looduslikus seisus sood ning paradigma nihkub vaikselt kuid kindlalt iga minuti, päeva, aastaga..
Jelna soo on üks selline soo, mida on kaitstud juba pikemalt. Kaitseala eest hoolitseb päris suure meeksonnaga adminstratsioon ning ellu viiakse mitmeid mahukaid soo taastamistöid rikutud osadel (muist osi on kuivendatud juba 19. sajandil). Jelnas asub ka Valgevenes muidu üliharuldane laudrada. Eestiga seob Jelnat ka see, et mitmed Eestis pesitsevad jälgimisseadmetega varustatdu sookured arnastavad siin rändeteel pikemalt tiiba puhata ning Maaülikooli teadlased käivad neid siin aeg ajalt vaatamas.
ELF rõõmustab väga, et needsamad ülal mainitud kekskkonnaühendused koos Jelna kaitseala administratsiooniga ootavad suvel külla ka Eesti talgulisi. Usutavasti on niisama tähtis kui see talgutöö, ka sõnum, mida selline küllasõit tavalistele valgevenelastele annab - meile tullakse soode ilu ja erilisuse pärast ning ei peeta paljuks ka omi käsi tammiehitusel või laudraja kõpitesmisel poriseks teha.
Et tööd hästi tehtud ja sõnum selgelt esitatud saaks ootame seitset uudishimulikku talgulist, kellega koos see pioneerlik seiklus läbi teha. Lisaks tööle jääb meil aega ka korralikult looduskaitsealal ringi müttamiseks ning ühel päeval külastame põgusalt ka mõnd ümbruskonna linna.
Talgujuht on Kadri Aller.
Talgukuulutuse foto tegi Victor Malyshchitsa.
Talgute kulud kaetakse osalejate osalustasust. Talgute korraldamise teevad võimalikuks ELFi püsiannetajad.