Valgeranna mereprügi koristustalgud

10. mai - 12. mai 2024

Pärnu külje all paiknev Valgeranna hoiuala on maakerke ja rannajoone läände taandumisel kujunenud maaliline rannikuterrass, mille maastikuline eripära tuleneb mere- ja tuuletekkeliste pinnavormide koosmõjust. Madalas rannavööndis vahelduvad pikemad liivarannad kivise kamardunud moreenranna ja mölliranna lõikudega. Tuule ja vee koosmõjus tekkinud luiteline rannariba Pärnu lahe ja Audru jõe suudmealal kätkeb endas soolase ja mageda vee koosmõjulisi rannalõukaid ja vanematele luitenõlvadele sirgunud loodusmetsi. Selline mitmekeisne rannikukooslus on nii peatus- kui pesitsuspaigaks erinevatele merelistele ja maismaaliikidele.

Ja et seda maastiku mitmekesisust, valgeid ning halle luiteid, jaguks ohutuks looduslikuks elupaigaks ning mõnusaks puhkepaigaks, ei saa me kahjuks läbi läbi prügikoristuseta... Randa ja luidetele on inimtegevuse tulemina kogunenud igat sorti merelt uhutud manti. Sellisena on prügiks muutunud kalavõrgud, pakendi- ja plastijäägid ohuks luidetel pesitsevatele ja toituvatele lindudele-loomadele.

Kurva olukorra parandamiseks saab iga huviline talgute käigus käed külge panna. Randa uhutud kalavõrgud, plast, klaas ja muu inimtekkeline mereand tuleb kokku koguda ja liigiti kaaluda ning sortida. Talgulised on lisaks vahetu keskkonna korrastamisele abiks ka Tartu Ülikooli merebioloogidedele, kes töö käigus kogutud prügi baasilt tuleviku tarbeks tarvilisi andmeid vormivad. Ja seda ikka selleks, et prügiks muutunud kraami vähem merre satuks.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Läbi müüdud
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda
Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).

Kuidas osaleda?

Alam-Pedja luhatalgud II, täistaimetoiduga Heimtali püsimetsandustalgud