Heina tehakse hobustega 1. augustini Koivakonnu talu hallatavatel maadel, mis jäävad peaaegu tervikuna Koiva-Mustjõe maastikukaitseala ja Koiva-Mustjõe luha hoiuala territooriumile. Siinsetel pärandkooslustel on talgulised abiks käinud ka varem, kuid sel korral keskendutakse just heinateole. Talgute etteotsa rakendatakse talu hobused, kellega teevad tihedat koostööd ELF-i vabatahtlikud talgulised.
Hobusega heinategu on looduskaitse eksperdi Silvia Lotmani sõnul väga hea näide vastutustundlikust maaharimisest, kuna looduskaitselisele tegevusele lisandub eestlaste pärandkultuuri elus hoidmine: „Hobusega heinategu on kui folgifestival looduses: meie esivanemate töövõtted on loonud ja säilitanud elupaiku liikidele, kes tänaseks on jäänud väga haruldasteks.“
Pärandkooslused on põlised inimtekkelised pool-looduslikud kooslused, eelkõige puisniidud, alvarid, luhaheinamaad, rannaniidud, aga ka teised karja- ja heinamaad, kus inimmõju on piirdunud vaid niitmise ja karjatamisega. 20. sajandi jooksul on Eesti pool-looduslike koosluste hulk vähenenud määral, mis ohustab nii nende koosluste endi kui ka nendega seotud liikide püsimist Eesti looduses. Sellest tulenevalt tuleb seada eesmärgiks kõigi säilinud pärandkoosluste säästev majandamine ja võimalikult suures ulatuses ka kasutusest välja langenud pärandkoosluste majandamise taastamine. Hobusega heinategemine on näide inimtegevusest, mis tagab looduse säilimise pärandkoosluslikul alal.
Pool-looduslikesse kooslustesse hoolivalt suhtuv Koivakonnu talu on osa tervikust, mille moodustab Koivakonnu OÜ ja MTÜ Parmu Ökoküla. Talu on valitud 10 Eesti ja 10 Läti keskkonnasõbraliku talu hulka projekti DemoFarm, mille eesmärk on keskkonnateadlikkuse edendamine põllumajandustootjate ja tarbijate seas ning Lõuna‑Eesti ja Põhja‑Läti põllumajandustootjate tegevuse parendamine, vähendamaks tootmisega kaasnevaid kahjulikke mõjusid loodusele.
Keskkonnasõbralike ja eesti traditsioone hindava talu maadele viib talgulised Eestimaa Looduse Fond Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel.
Läti-Eesti ühisprojekt DemoFarm on finantseeritud Interreg IIIA Eesti-Läti piiriülese koostöö programmist ja seda toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kontakt
Silvia Lotman, ELF-i looduskaitse ekspert, silvia@elfond., tel (+372) 526 2013
Rait Parts, ELF-i talgujuht, rait@mardu.ee , tel (+372) 5346 7391
Hooliv heinategu tagab looduse säilimise
Täna hakkavad ELF-i talgulised hobustega heina tegema, mis on ühelt
poolt elamust pakkuv naasmine vanade heinategemise traditsioonide
juurde, kuid teiselt poolt kannab ka olulist sõnumit looduslähedase
põllumajanduse võimalikkuse kohta.