"Heinategu puisniidul läks kenasti, ikka vikatitele hoogu andes ja luisates. Avo Rosenvald ja Koit Lang olid meile selle juures headeks õpetajateks ja tänu neile olid vikatid ka suurepärases korras," räägis ELFi talgute suvekooli projektijuht Piret Väinsalu. "Mitmetel osalejatel oli eelmisest aastast juba vikatöö kätes ja sel korral jõudsime kahe töise päeva jooksul niita 4,2 hektarit puisniitu. Varahommikune niitmine osutus ka sel aastal äärmiselt populaarseks, kell kuus tõusta ja vikat seljas puisniidule minna on tõesti eriline tunne," kirjeldas Väinsalu ühist heinategu.


Neljapäeva õhtul toimunud Ööülikooli loeng jäi vast kõigile meelde oma maagilise õhustikuga: puisniidust ümbritsetuna härgheinte keskel istudes, kaasa mõeldes tõrvikuvalguses Alari Alliku mõtisklusele kirgastumisest ja selja taga dramaatilised vihmapilved loojuva päikese valguses kumamas.

Reedel keskenduti niitmise kõrval pärimusele - Renata Sõukandi abiga said talgulised teada, milliseid taimi ja kuidas kasutasid meie esivanemad. Mall Hiiemäega oli aga juturing sellest, kuidas vanasti heina tehti. Käidi ka väikesel retkel raba peal, kus soojas laukavees ujumine heinalistele mõnusaks värskenduseks oli. Õhtuhämaruses tuli talgulistele külla Kulno Malva, kelle eestvedamisel kuulati looduse keskel torupilli, mitmesuguste rahvaste vilepille, akordionit ja laulu.


Laupäeval keskenduti rohkem looduse tundmaõppimisele. Päeval oli mõtlemapanev juturing Jaak-Albert Metsojaga puisniidust, selle hooldamisest ja vajadusest tänapäeval. Hiljem sai Aleksander Pototski juhendamisel rohkem teada puisniidu putukatest  ja uuriti ööliblikaid, kes lambi valguse peale pimedusest kohale lendasid.

Pühapäeval pärast pakkimist ja puisniiduga hüvasti jätmist külastati kohaliku looduskaitsja Urmas Vahuriga mitut põnevat ümberkaudset paika. Mihkli tammikus võis näha pea kolmesaja aasta vanuseid tammesid, mis kahjuks on oma elu lõpul ja kuna ala enam ei karjatata, siis ei ole võsases metsas ka ruumi uute tammede kasvuks. Sarnane pilt avanes ka kinnikasvanud Tarva puiskarjamaal - võimsate tammede alumised oksad on nii varjutatud kiirekasvulistest leppadest, et tammed kuivavad ja surevad varakult. Soontagana maalinnas võis aga iga talguline end tagasi mõelda ammustesse aegadesse, kus eestlased muistselt ja vabadena sealkandis tegutsesid.

Fotomeenutusi suvekoolist näeb ELFi facebooki fotoalbumist või talgute lehe fotogaleriist. Talvisel ajal tasub silma peal hoida Ööülikooli rännakute telesaatel, et veelkord meenutada seda südasuvist heinategu. 

Aitäh kõikidele osalejatele, korraldajatele ja Hooandja toetajatele!
Suvekooli toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.