Käesoleva aasta peategelane niidurüdi valib rõõmuga oma koduks lageda ning madala taimestikuga ala märjal rannaniidul. Kuid mis tekitab muret sellele väikesele ning lühikeste jalgadega kahlajale? Näiteks see, et tema silmapiiri hakkab varjama niitu vallutav kadastik. Et ulatada abikäsi väga haruldaseks jäänud niidurüdile, seilab ELFi kadakatõrje-ekipaaž mere taha, suurest kurest tekkinud Abruka saarele.
Niidurüdi arvukus on viimasel kümnendil tugevasti kahanenud kogu Läänemere populatsiooni ulatuses. Abrukal pesitsevate niidurüdide arvukus on sel sajandil kõikunud ühe ja seitsme paari vahel.
Saare põhjaosas laiub rannaniit, kus õitsva ja kireva elurikkuse hoidmiseks on lisaks kariloomade poolsele hooldamisele vaja ka inimese tuge. Talgukorras raadamegi välja alale laienenud noored kadakad, et hoida niidukooslus avatuna.
Häid elamusi ja uusi avastusi pakuvad ainulaadsed laialehised lehtmetsad, omapärane merelinnustik ning saare argipäeva aitavad sisse elada kohalike võõrustajate põnevad pajatused. Loodetavasti kostitab meri talgulisi ka värske kalaga, mida suitsuahjus vääristades on saunaleili vahele hää mekkida. Mõnus reis kaugele saarele soolast merelõhna nuusutama algab kolmapäeva õhtul ning koduteele sätime