Laidevahe talgud Saaremaal

11. august - 14. august 2013

Juba aastaid on ELFi talgulised olnud Siiksaare külas Laidevahe kaitseala serval väga oodatud külalised. Laidevahe talgud omakorda on alati oodatud talguliste poolt, kes armastavad lisaks võimsatele looduselamustele kogeda ka kohalike külalislahkust ja maaelu ehedust. Mullu jäi see võimalus välja pakkumata. Tänavu on ta jälle platsis, sest Laidevahes on jätkuvalt vaja loopealseid ja rannaniite taastada ja peenhäälestada.

Laidevahe kaitseala Lõuna-Saaremaal, millel leiduvate koosluste kirjusus teeb nii mõnelegi paigale Eestis silmad ette, on võrdlemisi noor ja vähetuntud. Kuid siinsed kooslused ei ole noored. Rannaniidud ja loopealsed on siin mere ääres laiutanud juba pikalt ning loomi on neil siiksaarelaste poolt peetud juba paljude inimpõlvede jooksul. Segastel aegadel möödunud sajandi lõpus jäid aga siinsed pärandkooslused mõneks ajaks hooleta ning neil väga pika aja jooksul kujunenud elustikku ähvardas hukk.

Õnneks leidub Saaremaal tublisid inimesi, nagu näiteks ka meid võõrustav Au-Reino pererahvas, kes maatöö ja loodusearmastuse keskel üleskavanuna ei pelga võtta ette ka keerulisi ülesandeid, kui jutt käib pärandkoosluste taastamisest ja neil karjatamise korraldamisest päris suurel ala. Meid võõrustava pere lihaveised ning nende hoole all olevad hobused hoolitsevad kogu Laidevahe kaitseala idapoolse osa rannaniitude ja loopealsete eest.

Vahepealsetel aastatel kinni kasvanud alad on suured ning nende tagasi vallutamine karjamaaks on pidev töö, mida siin jagub veel kümneteks aastateks. Talguliste ülesanne sellel aastal on taas kadastiku piiri tõrjumine merest eemale ning rannaniidu koristamine sinna mere poolt uhutud prahist. Tänutäheks kostitavad siiksaarlased meid kuuma leili ja maitsva toiduga ning pühendavad talgulised oma lähikonna saladustesse. Öömaja pakutakse õdusas külalistemajas.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Abruka rüditalgud Talgud Ulluta laiul