Luha taga luisatakse vikatit
Puude ladvus kaigub luiskamise kaja
Kes sääl luiskab on see hiiglane või päkapikk
Kes sääl luiskab üle hommikuse aja
H. Runnel
Eestimaa Looduse Fondi talgute suvekool tuleb taas! Juba seitsmendat korda saavad talgusõbrad kesksuvel kokku, et üheskoos vikatitega puisniidul heina niita, töö tegemise vahele põnevaid ettekandeid kuulata ning head seltskonda nautida.
Suvekool toimub ka sel aastal Palupõhjas, Tartumaal. See on üks ehe paik Emajõe kaldal sügaval Alam-Pedja Looduskaitsealal. Niitmistööd teeme Palupõhja ümbruse niitudel, suvekooli elu keerleb Palupõhja Looduskooli territooriumil.
Koroonasuve tõttu on seekord suvekooli seltskond piiratum, tavapärase poolesaja osaleja asemel 35 hinge. Et aga hein puisniidul sellest ei küsi ja kasvab jaanikuu vihmade toel mühinal, on tänavune suvekool ehk rohkem talgulisem ja vähem koolisem kui mõnigi varasem. Sellest hoolimata saavad suvekooli tulijad lisaks niitmistööle osa tavapäraselt põnevast ja harivast päevaprogrammist ja õdusast õhtumelust.
ELFi talgute soode teema-aastale kohaselt räägib Pikne Kama meile soolaipadest ja sellega seonduvast pärimusest. Kuna talgutöö toimub puisniitudel, veab taimeretke botaanik Ene Kook. Suvekooli õhtuprogrammi mahtuvas regilauluringis õpime Mari Kaiseli eeslaulmisel esivanemate kombel leelotama ja Ööülikooli avalikul salvestusel otsib keskkonnapsühholoog Grete Arro vastuseid küsimustele, mis takistab meid hoolimata meie keskonnateadlikkuse pidevast tõusust keskkonnasõbralikumalt käitumast? Ja loomulikult kuulub suvekooli päevadesse asjatundlik juhatus ja õpetus niitmismeistritelt eesotsas kohapealse puisniidu taastamise hinge Avo Rosenvaldiga.
Suvekoolis suvetööle ei jäeta, vaid järeltunde võetakse vabatahtlikult!
Seepärast on kõikidel suvekoolis osalejail võimalus nädalalõppu pikendada kas niitmisvõistlusega Raadil 12. juulil või mis veelgi hoogsam,osaleda jõudumööda ka suvekooli järeltalgutel, mis panevad alustatud heinatööle piraka punkti.
Kohtumiseni Palupõhjas!