Suvine Hiiumaa, Kassari ja Sääretirp manavad kahtlemata iga talgulise vaimusilma ette mõnusaid kujutelmi sinisest suvetaevast, jahutavast mereveest ja õdusast puhkusest. Käina talgud on suurepärane võimalus ühendada meeldiv kasulikuga: rohelusse mattunud Hiiumaa ja imekauni Kassari vahele jääb madal Käina laht, mille kallastel leidub niidurüdi pesitsuspaiku. Nimetatud rannaniidud on aga kohati ebasündsalt kadakaid täis kasvanud, muutudes seeläbi rüdile elamiskõlbmatuks.
Soorüdi alamliigid tundrarüdi ja niidurüdi on kuldnoka-mõõtu kurvitsalised. Kogenematul silmal on keeruline kaht alamliiki omavahel eristada, küll aga on määramisel abiks vaatluse aeg. Mustakõhuline tundrarüdi läbib Eestit ainult rändel ning teda võib meie rannaniitudel salkadena kohata hiliskevadel ja varasuvel, samuti suve teises pooles ja sügisel. Niidurüdi seevastu jääb siiakanti ka pesitsema, saabudes kohale aprilli lõpus ning lahkudes juuli keskpaigaks. Tänapäevaks on varasemalt oluliselt arvukamat niidurüdi jäänud meie rannaniitudele pesitsema umbes 200 paari. Põhjustena võib nimetada nii elupaikade kadu kui kisklussurvet.
Talgutööga rannaniite kadastikest puhastades saame anda olulise panuse niidurüdi pesitsusalade seisukorra parandamiseks. Töö käigus kogume mahasaetud kadakad hunnikutesse kokku ning võimaluse korral põletame kohe, võttes sedaviisi varjevõimaluse kährikutelt, rebastelt ja teistelt kiskjatelt, kes võiksid vastasel korral niidurüdidele märkamatult ligi hiilida ja linde ära napsata. Tööst vabadel hetkel naudime Hiiumaa hunnitut maastikku ja oivalist pärandkultuuri.
Rüditalgutest saad lähemalt lugeda siit.
Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).