Kuigi nime poolest endiselt laid, on Harilaiust maakerke tulemusena saanud poolsaar, mis jääb Vilsandi rahvuspargi territooriumile. Muuhulgas paikneb Harilaiu rannikul kuulus kodumaine "Pisa torn": viltune Kiipsaare majakas.
Kunagisest Laialepa lahest on saanud järv ning leidub ka teisi veesilmi. Peamiselt liivast ja klibust koosnev maalapp on liigirikas kaitsealuste taimede poolest ning ühtlasi on siin ka juttselg-kärnkonna ehk kõre jaoks sobilik ala. Kõre elutingimusi püüame aasta-aastalt üha paremaks muuta, mistõttu ootame ka tänavu talgulisi Harilaiule abi pakkuma.
Kõre, kelle tunneb ära piki selga jooksva triibu järgi, liigub hüppamise asemel mööda maapinda tatsates. Iseloomulikust liikumisviisist tulenevalt vajab juttselg-kärnkonn ehk kõre avatud rannaniite: tihedast roomüürist või võsavõpsikust see väheldane konnake läbi minna ei jaksa. Kindlasti peab tema elupaigas leiduma ka sigimiseks sobilikke tiike ning kõhutäiteks maitsvaid putukaid. Meie tööks Harilaiul saab olema roo niitmine kõretiigi kaldalt ning pealtungiva võsa ohjeldamine. Samuti tõmbame käsitsi välja kõrelompide ümbruses leiduvaid noori männiseemikuid.
Vabal ajal jalutame ringi Harilaiul, kus õhtuti võib rannaliival lesides kuulda hallhüljeste ulgumist. Samuti uudistame oma majutuskoha Viidumäe ümbrust, kus asus Eesti üks viimaseid pidalitõbiste pelgupaiku. Viidumägi on ühtlasi ka Saaremaa kõrgeim tipp, mille tornist avaneb võimas vaatepilt ümbritsevatele metsadele. Metsa all jalutades tasub kindlasti suhu pista ka maitsvaid lillakamarju, mida leidub siinkandis ohtrasti. Ja mis kõige põnevam: lepidopteroloog Urmas Jürivete tuleb meile kimalase teema-aasta raames kimalaseretke tegema!
Talguid toetab RMK.