Kõretalgud ja loodusfilmid Matsalus

18. september - 20. september 2015

Loodusest elamuste saamiseks on kõige vahetum viis looduses viibimine - kohalolek kõigi meelte ja mõtetega. Kohe järgmine viis oma vahetuse ja elamuslikkuse poolest on kindlasti hea loodusfilmi vaatamine. Igalepoole ju ise ei jõua ja on tänuväärne, et muist inimesi on südameasjaks võtnud põnevate paikade muljete vahendamise filmilindi abil. Seekordsed talgud Matsalus on aga toredad selle poolest, et pakuvad võimalust nii vahetuks kohaloluks looduses, kui vahendatud reisiks kinosaali mugavuses.

Ökosüsteemid on tundlikult põimunud suhete keerukad võrgustikud, kus igal lülil on oma roll ja olulisus kogu süsteemi toimimises. Inimesed tunnevad nende süsteemide peensusi vaid osaliselt ja on ammu ilma tunnistanud, et looduses valitsevate suhete osas jääb palju asju alatiseks mõistatuseks. Looduskaitsjad võtavad iga liigi drastilist allakäiku või lausa kadumist väga tõsiselt ning pingutavad, et muutust oma parimatele teadmistele põhinedes tagasi pöörata. Muutuste eiramine võib kiiresti viia kogu süsteemi kokkukukkumiseni, millel omakorda on väga ettearvamatud tagajärjed.

Eesti rannaniitudelt on muidu siin nii tavaline kõre pea täielikul kadunud vaid mõnekümne aastaga. ELFi talguliste abiga on püütud veel säilinud või taasasustatud populatsioonide elutingimusi parandada sellest ajast, kui regulaarne talgukorraldamine algas. Vabatahtlikud pole suutnud küll kõrede arvukust taas tõusule pöörata, kuid kindlasti on neil oma osa selles, et Eesti kõredele omase geneetikaga kõred veel säilinud on ning väljavaade uueks õitsenguks püsib.

Üks selline paik, kus taasasutatud kõreasurkond näitab märke elujõulisusest ning kus ka varem talguliste abi on tarvis läinud asub Matsalu rahvuspargis Saastnas. Kevadel laulsid siin isaskõred mõneti üllatuslikus lombis, mille ümbruse kõrele kohaseks tegemine vajaks kiiret sekkumist . See on täpselt paras talgutöö sügiseks, kui laulumehed on juba talvituspaikadesse pugemas ning ohtu, et nad saetera ette jäävad ei ole. Meie selle korra töö saab siin olema kadakate raiumine ja äravedamine lombikallastelt.

See on siis elamuste üks pool - oluline töö kadakasel karjamaal keset lindude sügisrände üht kulminatsiooni. Laupäeva õhtuks aga viime oma rammestunud kehad ja meeled Lihulasse, kus kulmineerub Matsalu Loodusfilmide Festival ning vaatame ära peapreemia saanud filmi. Kel tundub, et selline üks kinoskäik ei anna päris õiget festivali mõõtu välja, on oodatud Lihulasse juba varem. Ka ELFi väikebuss pakub seekord Tartust küüti neile, kes on valmis lahkuma juba reede hommikul, et ka reedel mõnede linateostega maiustada.

Talgujuhid Katrin Loss ja Liina Remm.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Talgud Laidevahes Maailma VI ELFi moositalgud Palupõhjas