Liiv-esparseti talgud Sõõrul

07. september - 09. september 2018

Mis imeasi võiks küll olla liiv-esparsett? Kas tegemist on mõne putuka, sambliku või hoopis seenega? ELFi talgud on suurepärane koht, kus oma uudishimu rahuldada ja teadmisi täiendada. Liiv-esparsett, kuigi Eestis haruldane, on kodumaine liblikõieline taimeliik. Huvitavate punakate või roosakate õitega taime leidub üksikutes kasvukohtades Kagu- ja Kirde-Eestis. Talgulistel on selle taimega võimalik tutvuda oivalise Kaiu järve lähistel: Jõgevamaal Sõõrul.

Selleks, et haruldane liiv-esparsett meie kohalikku floorat jätkuvalt rikastaks, on tarvis hoolitseda tema kasvukohtade hea käekäigu eest. Taim on väga sarnane harilikule esparsetile (veel üks põnev liik!). Viimane pole pärismaine liik ning kasvab tihtipeale koos liiv-esparsetiga: kahe liigi eristamine nõuab kogemusi. Sõõru talgute päevakangelane liiv-esparsett vajab kasvamiseks avatud pinnast, mis aga meie taimkattevööndis eeldab omakorda inimese tegevust. Kasvukohad peavad olema valgusele avatud ja hõreda taimestikuga.

Tööst vabal ajal naudime vaateid kaunile Kaiu järvele ja püüame leida aega mööda laudteed Pedassaare külastamiseks. Viimane on järves asuv poolsaar, millest suurvee aegu või kõrge veetaseme ajal saab täieõiguslik saar.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Foto: Vikipeedia.

Mudakonna talgud Lohusuus Maailma IX ELFi moositalgud Palupõhjas