Lohusuu luiteala on eriline paik, kus toimuvad harukordsed talgud, mille jooksul saab aidata kahte väga haruldast Eesti konnaliiki. Üks neist on koguni nii haruldane, et keegi pole teda pikka aega kuulnud ega kohanud.
Mudakonn on väike, kõigest 8cm pikkune ümara kehaehitusega kahepaikne. Paljud pole teda kunagi kohanud, sest suurema osa päevast veedab ta maasse kaevunult. Tagaosa ees, suudab konn end paari minutiga maa alla kaevata. Iga aastaga jääb mudakonnale sobivaid elupaiku vähemaks ning temaga kohtumine haruldasemaks. Peamiselt leidub mudakonna Lõuna- ja Kagu-Eesti liivase ning savise pinnasega aladel.
Lohusuu luiteala on teadaolevalt ainus mudakonna leiupaik Ida-Virumaal. Sama koht on ka potentsiaalne rohekärnkonna elupaik. Rohekärnkonn oli 20. sajandi alguses Peipsi ja Pihkva järve luitealadel üsna tavaline liik. Viimastel aastatel pole kellelgi õnnestunud rohekärnkonna kuulda ega kohata, kuid see ei tähenda, et ühkti enam Eestimaal ei leiduks.
Nii mudakonna kui rohekärnkonnal on elutegevuseks tarvis väikeveekogusid ja ajutisi lombikesi, kuid oluline on ka sobiv maismaa elupaik. Peipsi veerel olev Lohusuu luiteala on konnade maismaal toimetamiseks igati sobiv.
Talgute käigus puhastame kinnikasvavat luiteala võsast, rehitseme sammalt ning puhastame väikest kudemistiiki sinna kuhjatud olmeprügist. Seda kõike teeme kaitsealuste konnaliikide parema käikäigu nimel. Vabal ajal naudime vaateid Peipsi järvele ja uudistame piirkonnas ringi.
Talgujuhid Aleksander Šelepin ja Katrin Loss.
Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.