Lusika must-toonekure talgud 

30. september - 02. oktoober 2022

Valge-toonekurg on eestlastele tuttav, igapäevane lind, keda võib kohata põlluservades toitu otsimas ja korstnate otsas pesa punumas. Vähesed teavad aga tema tumedat venda must-toonekurge (Ciconia nigra). Too müstilise ja sünge ilmega Toonela lind on inimpelglik ja hoiab asulatest eemale: tema meelispesitsuspaigaks on otsatud metsasügavused, mida meil aga järjest vähemaks jääb.

Eesti asub mustakure leviku põhjapiiril, mistõttu tema arvukus on siinmail alati olnud väike, aga nüüdseks on ta jäänud suisa haruldaseks. Põhjuseid on erinevaid, kuid põhirolli mängivad kindlasti suurte metsamassiivide raie ning toitumiseks sobilike ojade seisukorra halvenemine. Raiutud metsi me talgutööga tagasi tuua ei saa, küll aga võime hõlbustada must-toonekure ligipääsu toitumispaikadesse. Eestis on teada mitu metsaoja, kus Toonela lind endale toitu otsimas käib. Nende veekogude kallastelt võsa harvendades tagame must-toonekurele parema ligipääsu ning võimaluse röövloomade liginedes kiirelt põgeneda.

Talgutel eemaldame must-toonekure toitumisojade kallastelt vee kohale ulatuva võsa, et see võimsa tiivaulatusega lind paremini toidule ligi pääseks. Nii saavad vanalinnud kergema vaevaga oma võsukestel kõhud täis sööta, pojad suureks ja tugevaks kasvatada ning ikka ja uuesti siiakanti pesitsema tulla. Töid koordineerib ornitoloog ja pesakaamerate korüfee Urmas Sellis MTÜ Kotkaklubist. Vabal ajal naudime ümbruskonna kaunist loodust ja vaatamisväärsuseid.

Talgute toimumist rahastab European Outdoor Conservation Association (EOCA).


Pole saadaval
Lisa annetus
10 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Vatla kõretalgud MAFFi ajal Rammu saare kukemarjanõmme talgud III, täistaimetoiduga