Karula rahvuspargis või selle ümbruses pesitseb teadaolevalt vähemalt neli paari must-toonekurgi. See teeb Karulast Eesti mõistes väikese must-toonekurgede paradiisi, kus linnud hea meelega oma poegi hauduvad ja kasvatavad.
Ühest küljest näitab selline hulk pesitsuspaiku, et Karula küngastele on jäänud piisavalt palju vanasid metsasid, kuhu pesa rajada ning sealsetes jõgedes on parajalt kalu, et nendest nii vanalinnud kui ka pojad söönuks saaksid.
Teisalt aga on meie maakasutus võrreldes varasemaga tunduvalt muutunud ja nii on paljud sealsed metsaojad võssa kasvanud ja suurel linnul on keeruline neile ligi pääseda ja seal toitu otsides turvaliselt liikuda.
Nimelt võib must-toonekurg isegi mitu kilomeetrit mööda jõge jalutada ja sealt nokaga endale toidupoolist välja õngitseda. Kui aga jõgi on risti-rästi puid ja põõsaid täis, siis ei tihka lind sinna minna. Nii võibki juhtuda, et muidu igati sobilikus elupaigas jäävad linnupojad nälga ja suureks ei sirgugi.
ELFi talgulistel on sel sügisel hea võimalus Karula kandi must-toonekurgede toidulaud võsast vabastada ja anda oma panus, et juba tuleval suvel lendaks sealt laia maailma mitu tugevat ja hästi toidetud noort toonela lindu.
Vastutasuks pakub Karula rahvuspark nii talguliste kehale kui ka vaimule kosutust kauni looduse, kuuma suitsusauna ja maitsvate roogade näol.
Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.