Valge-toonekurg on eestlastele tuttav ja igapäevane lind, keda võib kohata põlluservades toitu otsimas ja korstnate otsas pesa punumas. Vähesed teavad aga tema tumedat venda must-toonekurge. Too müstilise ja sünge ilmega Toonela lind on inimpelglik ja hoiab asulatest eemale: metsasügavused on tema meelispesitsuspaigad. Erinevalt valge-toonekurest, kes jõudis Eestisse alles 19. sajandi keskpaiku, on must-toonekurg meie looduse põlisasukas.
Kuigi mustakure arvukus on siinmail alati olnud väike, on ta nüüdseks jäänud suisa haruldaseks. Põhjuseid on erinevaid, kuid põhirolli mängivad kindlasti suurte metsamassiivide raie ning toitumiseks sobilike ojade seisukorra halvenemine. Raiutud metsi me talgutööga tagasi tuua ei saa, küll aga võime hõlbustada must-toonekure ligipääsu toitumispaikadesse. Eestis on teada mitu metsaoja, kus salapärane Toonela lind endale toitu otsimas käib. Nende veekogude kallastelt võsa harvendades tagame must-toonekurele parema ligipääsu ning võimaluse röövloomade liginedes kiirelt põgeneda.
Läänemaal Piirsalu talgutel tööd tehes annad Sa oma panuse selle eest, et kurevanemad oma võsukestel kõhu täis sööta saaksid, pojad suureks ja tugevaks kasvaksid ning must-toonekured siitkandist otsa ei lõppeks. Töid koordineerib ornitoloog ja pesakaamerate korüfee Renno Nellis MTÜ Kotkaklubist. Vabal ajal naudime ümbruskonna kaunist loodust ja vaatamisväärsuseid.
Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).