Osmussaare pärandmaastike talgud noortele (vanusepiir 18-35), eesti-vene keelekümblusega

28. juuli - 30. juuli 2023

Kiviste klibuvallidega ääristatud Osmussaar pakub avastamishuvilisele nii mõndagi põnevat. Siinsed lodjapuurohked loopealsed on koduks mitmekesisele taimestikule; trepilaadsete looduslike astmetega pankrannikul leidub krokodille meenutavaid settesooni; pärandkultuurifännid saavad vana kabeli ümbruses konnates otsida jälgi hävinud külahoonetest ning militaarsõpradele pakuvad närvikõdi maa-alused punkrid. Nendele talgutele ootame noori vanuses 18-35 aastat, kes tahavad keskkonnasõbralikust liha tootmisest ja poollooduslikest kooslustest rohkem teada saada. Grupp on kakskeelne: eesti ja eestivene noortele antakse instruktaaži mõlemas keeles. Suurepärane võimalus keelekümbluseks!

Osmussaare talgud pakuvad võimalust siinsele loodusele abiks olla ning tööst vabadel hetkedel kõike eelpool loetletut oma silmaga kaeda. Loopealsed ehk alvarid, tuntud ka kui lood, kadakased karjamaad ja paepealsed, on paekivikihtidel asuvad õhukese mullaga ja liigirikka taimestikuga rohumaad. Tegemist on poollooduslike kooslustega ehk pärandmaastikega, sest nad on tekkinud ja püsinud koostöös karjatamisega. 1944. aastal põgenesid Osmussaare rannarootslased üle mere Rootsi ning kuni taasiseseisvumiseni oli saar Nõukogude armee valduses; mistõttu jäid siinsed loopealsed vahepeal hoolduseta.

Nüüdisajal on taas lambakarjad ja mägiveised Osmussaare maastikke lagedate ja avaratena hoidmas. Kõik endisaegsed pärandkooslused ei ole aga veel taastatud ning mõned on vaja peale kasvanud võsast alles välja raiuda. Seda tööd asumegi Osmussaarel koos talgulistega üheskoos tegema. Vabal ajal tasub üle vaadata 1950. aastatel ehitatud tuletorn, kust avaneb imeline vaade saarele ning seda ümbritsevale merele. Pankrannikul istudes saab aga nautida muinasjutulisi päikeseloojanguid.

Tööks kulub meil peaasjalikult kogu laupäev. Reede õhtul on grupi kohtumise ja omavahelise tutvumise aeg ning pühapäeval avastame jooksvalt kohalikke huvitavaid paiku. Kogu talgu vältel pühendame aega ka keskkonnasõbraliku toitumise teemalistele aruteludele.

Talguid viiakse läbi projekti Eat4Change raames, mida rahastab The European Commission’s Development Education and Awareness Raising Programme (DEAR).
GRUPP ON TÄITUNUD!

Kuidas osaleda?

Sisesta oma andmed nupu "Kandideeri" kaudu. Kui talgutel osaleda soovijaid on rohkem kui 10, peame endast märku andnute vahel tegema valiku. Anname Sulle jooksvalt teada, kas oled gruppi sisse arvestatud või mitte. Nendel talgutel osalemine on tasuta.
Manilaiu kõretalgud Толока на Осмуссааре (возраст 18 – 35 лет), эстонско-русская группа