Osmussaare II

19. august - 22. august 2018

Suve lähenedes lõpule tuleb sellest võtta, mis vähegi võtta annab. Mis võikski olla parem viis mõnusaks puhkuseks toredate kaaslaste ja eheda laagrieluga kui üks väike talgureis saarele mere süles, kaugel tsivilisatsioonist?

Osmussaarel on meie tublid talgulised käinud juba hulk aastaid ja saarega heaks sõbraks saanud. Kui sina ei ole veel sellele väikesele maagilisele saarele jõudnud, on nüüd just õige aeg. Võta sõber kaasa ja tule!

Osmussaar on olnud rannarootslaste asupaik vähemalt pool tuhat aastat. Teise maailmasõja ajal sunniti elanikud saarelt lahkuma ning mälestused neist on säilinud vaid rootsipärastes kohanimedes. Ka saarel pikalt olnud vene sõjaväebaas on jätnud oma jalajäljed, mis on aegamisi looduse sisse sulanud.

Osmussaare maastikukaitseala on loodud haruldaste ja teaduslikult väärtuslike geoloogiliste objektide ning taimekoosluste kaitseks. Saarel on kaitse all erinevaid soontaimeliike, samblaid, seeni ja tervelt 14 erinevat liiki käpalisi ehk maakeeli orhideesid.

Paekivisele saarele omaselt on siingi loopealsed, mis on tekkinud inimese ja looduse koostöös ning loonud haruldaselt liigirikkad pärandkooslused. Loopealsed püsivad üksnes siis, kui neil loomi karjatatakse. Juba kasutusest väljalangenud loopealset peab aga enne uuesti kasutusele võtmist kadakatest puhastama. Just kadakate langetamine ja kokkukandmine saab olema põhiliseks tööks ka sellel korral.

Lisaks talgutööle matkame saare põnevamatesse paikadesse, naudime suverõõme nagu meres ujumist ning mõnusat laagrielu toreda talguseltskonnaga. Sauna teeme ka. Sõltumata sellest, kas oled geoloogia-, ajaloo- või bioloogiahuviliine või lihtsalt uudishimulik kulgeja, leiad sellelt maagiliselt saarelt palju avastamisväärset.

Talguid kaasrahastab RMK.

Niidurüdi talgud Tahu rannaniidul Niidurüdi talgud Käina lahe ääres II