Piirissaare mudakonnatalgud II

07. august - 10. august 2022

Mudakonna teema-aasta puhul ootavad meid tegusad talgud eripärasel Piirissaarel. Siinsed kõrged sibulapeenrad, eakad puitmajad ja kõvakatteta külatanumad pakuvad ehedat silmailu ja põnevat avastamist. Uudistada saab kolme küla  Piiri, Tooni ja Saare  vanausuliste muuseumit ja liivaseid kaldaalasid. Kolmel kalmistul kohtab nii vanausuliste, luterlaste, kui õigeusklike riste ning üle Piiri küla troonivad õigeusu pühakoja sibulakuplid.

Kuna saare püsielanikkond vananeb ja on kahanenud alla 30 inimese, siis on oht, et siinne traditsiooniline sibulakasvatus ja vanausuliste kultuur kaob lähikümnenditel lõplikult. Mudakonna sigitiikide ümber võsa raiudes tekib kohati arheoloogi tunne: oksarisu alt tuleb välja üha uusi ja uusi endisaegseid peenramaid, mis olid kasutuses veel 1990. aastatel. Pilt on seega kohati nukker, kuid saar kindlasti tühjaks ei jää. Tulevad uued inimesed ja uus kultuur ning ehk asub keegi ka püsivalt maastikke karjatamise teel hooldama, et kahepaiksete elupaigad saaksid säilida.

Tänavuse teema-aasta kangelane mudakonn on öise eluviisiga kahepaikne, kes päevasel ajal kaevub pinnasesse. Niisiis eelistab ta elutseda liivikute ja peenramaade läheduses, kus on kaevumiseks hea sõmer maapind. Võsa loob varjepaiku nastikutele, kes mudakonna kohates maitsvast suutäiest ära ei ütle ning sigitiikide kinnikasvamine raskendab konnade järelkasvu püsima jäämist. Talgute käigus tiikide ümber võsa raiudes saame seega olla mudakonnadele mitmel viisil kasulikud – vähendame kisklust ning suurendame hiiglaslike (kuni 13 cm!) kulleste šansse täiskasvanuikka jõudmiseks. Töö kõrvalt jääb küllaldaselt aega Piirissaarel jalutamiseks ja suplusteks.

Talgute toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Pole saadaval
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Vereva lemmmaltsa tõrjetalgud Otepää looduspargis Abruka saare rüditalgud II