Prügikoristustalgud nahkhiirte talvituspaigas Vääna-Postil II

02. juuni 2019

Tiivulised imetajad ja Peeter Suure merekindluse käigustik – kaks põnevat asja ühe hoobiga. Kui soovid oma teadmisi täiendada kõige selle osas, mis puudutab nahkhiiri ja ühtlasi näha sajandivanuseid militaarrajatisi, siis on Vääna-Posti talgu Sinu jaoks just õige koht.

Kuna Eestis pole piisavalt paljud looduslikke koopaid, kasutavad siinsed nahkhiired talvitumiseks inimtekkelisi rajatisi, näiteks vanu mõisakeldreid või kaevanduskäike. Mitmes nahkhiirte meelistalvituspaigas on viimastel aastatel nähtud talvituvate isendite arvu vähenemist ning siinjuures võib eelkõige kahtlustada inimmõju.

Vääna-Postil asub osa I Maailmasõja vältel ehitatud kaitserajatistest, mida kutsutakse Peeter Suure merekindluseks. Nahkhiired on siinse maaaluse käigusüsteemi meelsasti omaks võtnud. Kuigi rajatisi on lubatud külastada vaid suvekuudel, käivad nii mõnedki militaarhuvilised siin ka talvisel ajal, kui nahkhiired käikudes talveund magavad. Korduva häirimise korral saab niimoodi mitmeid nahkhiiri hukka, sest ärkamine-uinumine põletab liigselt nende talviseid rasvavarusid.

Selleks, et nahkhiiri paremini kaitsta, on asutud nende talvituspaiku korrastama ja piirama inimeste ligipääsu talvekuudel. Alalt prügi koristamine on osa sellest korrastustööst ja siinjuures saavad ka talgulised abiks olla. Tublisid talgulisi ootab tänuväärt töö eest preemiaks nahkhiireretk Lauri Lutsari juhendamisel. Ühtlasi on Vääna-Posti loopealne põnev ka taimehuvilistele: siin kasvab hulganisti põõsasmaranat.

NB! Sellele talgule ei ole Tartust väljumas talgubussi. Talgupaiga ligidal on ühistranspordipeatus ning lootust on ka Tallinnast küüti saada.

Talguid rahastavad LIFE'i projekt "Tiigilendlase elupaikade parandamine Eestis" (Projekti nr: LIFE16 NAT/EE/000710) ja Saue vald

Prügikoristustalgud nahkhiirte talvituspaigas Vääna-Postil Niitmistreening Tartus