Rammu saare talgud

09. oktoober - 11. oktoober 2020

Kolga lahes asuv ruutkilomeetrine Rammu saar on tõeline avastamisväärt pärl. Nimelt asuvad siin omapärased kukemarjanõmmed, kus sügavrohelised mättad pehme laiuva vaibana maad katavad. Lisaks harilikule kukemarjale kasvab siin Eestis haruldast alamliiki põhja-kukemarja, mis teeb Rammu looduse veelgi hinnalisemaks.

Ajalooliselt on see saar olnud lage ja puudeta, kuid 1980. aastatel asuti siia istutama mände. Pedajad on asunud saart vallutama ning toitainevaesest pinnasest johtuvalt on nende tüved jändrikud ja okslikud. Nõndaks on meil tegu mitme halva asjaga korraga: palgipuud me siit ei saa, kuid mände kasvama jättes suretavad nende varjukad oksad ning pinnast hapestav okkavaris kogu alustaimestiku. Kuna harvaesinev kukemarjanõmm on liigivaesest männikust suurema loodusväärtusega, on ELFi looduskaitsjad võtnud oma südameasjaks taastada saare endisaegne looduslik olukord ning eemaldada istutatud männid.

Kuigi Rammu on kõigest ruutkilomeetri suurune, on siin minevikus asunud ligi 100 elanikuga küla. Nõukaajal saarelt lahkuma sunnitud elanike kunagist kodukanti meenutavad mõned vundamendid ja kiviaiad ning vana surnuaed. Saarelt leiab veel mitu järve ja rändrahnu ning tuletornist avaneb oivaline vaade nii Rammule endale kui ka naabersaartele. Üht asja tasub Rammul olles kindlasti proovida: kukemarjavaibale selili maha visata ja nautida selle loodusliku voodi pehmust. Ainulaadne kogemus, mis jääb kauaks meelde.

NB! Enne talgutele registreerimist loe palun läbi
koroonaviirusega seonduv info.

ELFi XI moositalgud Soomaal Piirissaare mudakonnatalgud II