Talguliste töö on jõukohase suurusega aladeks jaotatud piirkondades lausaliselt läbi käia metsi, kus võib metsist esineda ning kaardistada kõigi metsisega (ja teiste kanalistega) seotud elumärgid. Ülestähendamist vajavad kohtumised metsise, tedre või laanepüüga (kuked, kanad, noored, vanad) ja kaasakorjamist suled, väljaheited ja muud leiud. Kaardistamist tehakse GPSi ja kaardi abil, üksi. Talguliste instrueerimine, kanaliste ja nende tegevusjälgede määramise täpsem õpetamine ja alade jaotamine toimub õhtuti ornitoloogide juhendamisel.
Selline hulgakesi lühikese aja jooksul müttamine võimaldab vähendada riski, et üht ja sama isendit või pesakonda loendatakse mitu korda. Loendust tehakse vaid kuiva ilmaga, sest vihmaga liikvele aetud tibud võivad külmetuda ja hukkuda. Talgupäevad saavad olema pikad ja kõndimist tuleb palju. Seetõttu sobivad need talgud inimestele, kellel on varasem metsas müttamise ja kaardi lugemise kogemus ning mõningane vilumus lindude määramisel ning nende tegevusjälgede leidmisel.
Talgute viimasel päeval jääb aega kohalike loodusväärtuste nautimiseks.
Lühike meelespea talgulistele:- Eelteadmised metsakanalistest või eelnevad kogemused seirel ei ole sellel talgul vajalikud.
- Osalemiseks on vajalik isiklik nutitelefon või GPS.
- Talgute esimesel õhtul ehk reedel õpetab ornitoloog, milliseid leide metsast otsime ning kuidas neid üles märkida.
- Igale talgulisele antakse laupäeval oma seirelapp, mille läbimiseks kulub umbes 6 h ja 8 km. Lapile peab minema üksi seetõttu, et kahekesi või mitmekesi minnes tekib rohkem müra ning see võib segada lindude kuul(a)mist. Ühtlasi on seirelappe väga palju, s.t. kahekesi ühele alale minnes ei jätku kõigile seirelappidele talgulisi.
- Logistika, s.t. talguliste transportimine individuaalsetele seirelappidele korraldatakse talgujuhtide poolt.
- Seirelapid asuvad metsikul loodusmaastikul: ei ole teid ja radu. Samas on seirelappide piirid tänu metsasihtidele looduses selgelt eristatavad ning eksimisoht üsna madal.
- Juunikuises metsas on tohutult sääski: tuleb riietuda vastavalt.
Talgute toimumist toetab
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
NB! Need talgud ei sobi lastele, sest vajalik on üks talguline ühel seirelapil ning lapsi me üksinda metsikusse loodusesse ei saada. Lisa ootejärjekordaKuidas osaleda?
Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.