Talgud Hobulaiul

21. august - 24. august 2014

Hobulaid ehk Hästholm Vormsi ja mandri vahel on nime saanud Haapsalu piiskopilinnuse sälgude järgi, keda keskajal siin karjatati. Endisaegse rannarootsi asualana on saarel säilinud mosaiikseid maastikke ning üks väärtuslikum neist on laiu puisniidud. Tänapäeval püsiasukateta saarele suvekodu rajanud elanikud on aga ette võtnud siinsete pärandmaastike säilitamise ning sellele tööle me appi lähemegi.

Eesti lääneranniku ja saarte puisniidud on koosluse poolest rikkad ning ääretult kaunid ka silmale vaadata. Paikadele, mis enne olid heinakogumiskohad ning karjatusalad, on koondunud taimeliigid, mis hindavad varjulisi elupaiku ning toitainerikast pinnast.

Puisniidud säilitavad oma traditsioonilise ilme vaid siis, kui siin igal aastal ja järjepanu hein niidetud ja noor võsa maha võetud saab. Seega on inimtöö alal hädavajalik ja elurikkuse säilitamise ainuvõimalik viis. Nii nagu teistelgi ELFi laiutalgutel on elutingimused ka siin veidi askeetlikud, kuid selle korvab mitmekordselt looduse ilu ja pererahva lahkus.  

Talgute korraldamist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Talgud Lätimaal Papes Laidevahe kadakatalgud Saaremaal