Talgud Ruhnul I

08. mai - 11. mai 2014

Eesti üks eripärasemaid ja põnevamaid maalappe on kindlasti Ruhnu saar. Liivi lahe pärani lõugade vahelt justkui pageda püüdev tilluke putukas asetseb keset Läänemere vetevälju, nii kaugel muust, et ükski maa siia kätte ei paista.

Kirju ajalooga Ruhnu saare pärandkooslused on oma segaste maaomandiküsimuste  tõttu looduskaitsjate huviorbiidist pikalt väljas olnud, hoolimata sellest, et veel mõnekümne aasta eest on siin kohatud palju huvitavaid ja kaitsetvajavaid liike. Siin laulsid veel hiljuti kõred ning pesitsesid paljud põnevad kurvitsalised. Pärandmaastike hoidmisega tegeles paraku saarel vaid käputäis lüpsilehmasid.

Möödunud aasta tõi aga saarelt häid uudiseid – muist rootslastest maaomanikke on päri oma rannaniidule kariloomade lubamisega ning kohalikke ja mandri entusiaste koondav mittetulundusühing on võtnud enda korraldada rannaniitudel šoti mägiveiste karjatamise.  Väike seltskond ELFi talgujuhte ja töötajaid käis mullu maikuus luure-talgul ja vastselt karjamaale pääsenud veiste tööpõld tundus igati põnev ja looduskaitselist edu ennustav.

Tänavu kutsume Ruhnule juba suuremat hulka talgusõpru, et üheskoos Ruhnu rannaniitude taastumisele kaasa aidata. Karjaaiad vajavad laiendamist ja kopliteks jagamist. Samuti oleks vaja koristada prahti, mida meri on aastate jooksul rannaniidule toonud.

Talgutel, nagu ikka kombeks, jääb aega ka kohapeal ringi vaatamiseks. Ja kevadel on seda teha eriti mõnus, sest saar on massilisest külastamisest talvega kenasti välja puhanud ning loodus lokkab kevadiselt.

Talguid veavad Jaanus Libek ja Kaupo Schütz.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Kevadine loodus- ja talgulaager Palupõhjas Talgud Ruhnul II