Talgud Ulluta laiul

12. august - 15. august 2013

Ulluta laid peidab oma aardeid Puhtu-Laelatu looduskaitsealal. Laiul seistes jääb silm peatuma nii Muhu saarel, Virtsu majakal ja tuulikutel kui ka Puhtu ja Viirelaiul. ELFi talgulistel on sel aastal võimalus minna ja ise järgi vaadata, mis loodusharuldusi leidub sel väikesel Läänemaa maakerkel.

Ulluta laiul vajab taastamist sealne rannaniit. Rannaniidud on poollooduslikud kooslused, mis on karjatamise lakkamise tõttu oma osatähtsuse maastikupildis kaotanud. Mereäärsed alad on pilliroogu täis kasvanud ning kuivemad osad võsastunud kadaka, lepa või pajuga. Rannaniit on aga väärtuslik pärandkooslus, mida ei tasuks niisama lihtsalt käest lasta.  

Sealsed liigid on tugevalt mõjutatud mere lähedusest, rannaniidul leiduvatel soolakutel armastavad kasvada eriti soolalembesed taimed nagu soolarohi ja nadahein. Avatud rannaniidud on väga oluliseks pesitsuspaigaks ka mitmetele lindudele, eelkõige kurvitsalistele, kelle hulka kuulub ka selle aasta talgute esindusliik niidurüdi.

Laiul võõrustab meid pärandkoosluste käegäigu eest muret tundev kohalik maavaldaja Tauno. Põhiliseks tööks ongi võsa ja kadakate eelmaldamine. Lisaks jagub rannas tööd ka mere poolt uhutud prahi koristamiseks. Loomulikult jääb aega ka laiu imetlemiseks, matkamiseks, soojas merevees suplusteks ning tõeliseks laagrieluks asustamata laiul.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Laidevahe talgud Saaremaal Rahvusvaheline riisumine Karulas