Kuigi nüüdisajal seostub Vilsandi saar ennekõike lihtsate hingesoendavate ja meeli erutavate laulukestega, on sellel Eesti looduskaitse ajaloo epitsentris laiutaval saarel ka jätkuvalt tähtis roll Eestile omaste ökosüsteemide ja maastike hoidmisel. Talgud on hea viis ühendada töö ja vile ning jätta oma jälg sellesse üle saja aastasesse ajalukku.
Kadakaid on ELF oma talgute käigus juba mitmeid aastaid Vilsandi rannaniitudelt vähemaks raiunud. Eks ikka selleks, et kohalikud orhideed saaksid seal täies ilus õitseda ja rändlinnud rahus pesitseda, ilma et peaks põõsaste taga peituvaid rebaseid kartma. Vilsandi on ajalooliselt tuntud kui linnuparadiis, ümberkaudsetel laidudel pesitsevate lindude heaoluks loodi siin 1910. aastal Baltikumi esimene kaitseala.
Kadakatest vabastatud rannaalasid hooldavad juba aastaid Saaremaalt Vilsandile suvitama toodud lambad. Nii pole ohtu, et talguliste poolt vabaks raiutud niidud taas kinni kasvaksid. Kuna kadakaid saarel jagub, siis läheme ka sel aastal sealseid rannaniite kadakatest puhtamaks tegema.
Kadakad ja nende harvendamine, kuhjamine, laasimine ning põletamine saavadki olema ühe tubli Vilsandi talgulise silmis, kätes ja mõtetes mitu mõnusat augustikuist päeva. Loomulikult jõuab ka palju muud – matkata mööda kaunist rannaäärt, vaadelda linde, nautida Eesti kõige läänepoolsemaid päikeseloojanguid ja palju muud.