Tsolgo ujuva jõgitakja talgud

24. mai - 26. mai 2024

Veel kümmekond aastat tagasi oli Võrumaal asuv Tsolgo Pikkjärv suurima ujuva jõgitakja populatsiooniga järv Eestis. Tänaseks päevaks on aga see kaitsealune taim meie veekogudest praktiliselt välja surnud ja ujuval jõgitakjal pole praeguse seisuga ühtegi puhast elujõulist asurkonda.

Ujuv jõgitakjas on looduskaitseliselt väärtuslikes pehmeveelistes järvedes kasvav veetaim. Selle kaitsealuse jõgitakjaliigi seisund Eesti järvedes on kehvas seisus eelkõige elupaikade kvaliteedi languse ja sagenenud hübridiseerumise tõttu. Jõgitakjate vilja füüsilised ja füsioloogilised omadused takistavad nende kohest idanemist, mistõttu koguneb järvede setetesse liigikaitseliselt väärtuslik seemnepank, mis tagab populatsioonide elujõulisuse.

Ka Tsolgo Pikkjärve setetes on ujuva jõgitakja seemned olemas ja lootust on, et sobiva keskkonna tekkimisel need idanevad ja populatsioon taastub. Talguliste ülesandeks ongi endale kahlamispüksid jalga tõmmata ning ettevaatlikult puhastada üks lõik järvest. Samuti tuleb puhastatud ala muust taimestikust nõnda eraldada, et ujuv jõgitakjas saaks seal segamatult kasvada ning oleks soodsad tingimused uute taimede idanemiseks ja kasvamiseks.

Lisaks põnevale talgutööle ootab meid Võrumaa kaunis ja mitmekesine loodus, omanäoline Lõuna-Eesti kultuur ning kosutav suitsusaun.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Läbi müüdud
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Heimtali püsimetsandustalgud Mustoja lõheliste talgud