Karula must-toonekured on pesast lahkunud
Aprilli algusest saadik pesakaamerast jälgitav Karula Rahvuspargis elav must-toonekure perekond on selleks aastaks pesast lahkunud.
ELFi talgute must-toonekure aasta vapilindudel oli tänavune pesitsusperiood keskmise edukusega. Meie jälgitavasse pessa munetud neljast munast koorus kolm poega, kellest kaks õnnestus vanematel ka lennuvõimeliseks kasvatada.
Õnnelik must-toonekure perekond kevadel, kui munadest on koorunud kolm tibu.
Must-toonekure pere kevad ja suvi pakkus vaatajaile nii rõõmsaid hetki kevadisele armumängule järgnenud munade ja neist koorunud tibude näol, kui ka kurvemaid ning ärevusttekitavaid momente ühe kurepoja pesast eemaldamise ja piirkonda tabanud karmi tormi näol.
Tänaseks on kõik must-toonekured pesast lahkunud ja viimaste andmete põhjal ka juba teel oma talvituspaikade suunas. Esimesena lahkus oma paarilise ja poegade juurest emalind Kati. Tubli isalind Karl jätkas poegade toitmist kuniks mõlemad lennuvõimeliseks muutunud pojad Kalli ja Kulla pesaga hüvasti jätsid.
Pisuke paus tekkis üksnes siis, kui Karl raadiosaatja paigaldamiseks ornitoloogide poolt kinni püüti. See häirimine tegi linnu mõneks ajaks ettevaatlikuks ja mitu päeva tiirutas ta küll pesa ümber ringi, kuid poegade juurde minna ei tihanud. Seetõttu pidid tublid linnumehed ühel ööl ise puu otsa ronima, et mitu päeva toiduta olnud linnupoegadele kala viia. Õnneks oli must-toonekure isand juba järgmisel päeval oma ehmatusest üle saanud ja jätkas pesa ja poegade hoidmist kuni võiduka lõpuni.
"Looduse jälgimine läbi pesakaamera annab igaühele meist võimaluse vahetult osa saada kõigest sellest, mis muidu jääks vaid üksikute teadjamate looduseuurijate pärusmaaks," rääkis ELFi talgukorraldaja Jaanus Libek. "Kindlasti pakub selline võimalus palju rõõmsaid hetki, kuid on ka momente, kus tuleb näha looduse karmimat palet," kirjeldas Libek must-toonekurgede pesas toimuvat.
Emakurg eemaldab teistest silmnähtavalt väiksema poja pesast.
Karula must-toonekure pesa karmimaks hetkeks võib pidada kolmanda pojaga juhtunud. Nimelt jäi üks kolmest tibust (Killu) kohe alguses teistest kasvult tublisti alla ja kui kaks suuremat linnupoega väiksemast juba poole suuremad olid, tuli emalinnul karm valik teha ja ilmselgelt väikese ellujäämislootusega poeg pesast eemaldada.
"Inimese jaoks on see kahtlemata selline hetk, mida on raske vaadata ja veelgi keerulisem mõista, kuid looduses, kus vanemad tegutsevad instinktide najal, on sellised olukorrad paratamatud. Ju must-toonekure ema lihtsalt mõistis, et kängu jäänud pojast elu edasikandjat ei saa ja seega tuli teiste poegade parema käekäigu huvides ühest toitu nõudvast lisasuust lahti saada," selgitas Libek.
Üldiselt olid must-toonekure vanalinnud siiski väga tublid ja tragid ning tõid päevast päeva poegadele tublisid kõhutäisi värske kala näol, mida nad Karula kandi metsaojadest ja kraavidest püüdsid. Kaks allesjäänud poega kosusid üsna jõudsalt ja 63 päeva vanustena tegid nad oma esimesed lennud väljaspoole turvalist pesapuud.
Must-toonekure pojad Kulla ja Kalli on peagi valmis lendu tõusma.
Mõne aja vältel käidi pesast eemal ja tuldi taas tagasi, kuid mina päev edasi läks, seda harvem nägi linde pesas. Kõigepealt lahkus jäädavalt üks poegadest ja mõned päevad hiljem ka teine. Viimasena tuli pesapaika üle vaatama isalind. Ta veetis seal paarkümmend minutit. Sättis veidi oksi pesas, kohendas oma sulgi ning peale seda kui oli märgi keset pesapõhja maha poetanud tõusis lendu.
Kui ränne ja talvitumine õnnestub, siis loodame sama kurepaariga juba tuleval kevadel taas pesakaamera vahendusel kohtuda. Seniks võib saatja selga saanud Karli teekonda jälgida rändekaardi vahendusel.
Aitäh kõigile, kes must-toonekurgedele suve jooksul kaasa elasid! Ootame teid kõiki juba peagi must-toonekure talgutele nii Karulas kui ka mujal. Kes ise talgutele tulla ei saa, aga tahab must-toonekurgede elu Eestis paremaks muuta võib alati teha annetuse Eestimaa Looduse Fondile kirjutades selgitusse "must-toonekurg".
Must-toonekurg Karl vahetult enne rändele minekut viimast korda pesas.