Ebapärlikarbitalgud Lahemaal II

20. juuli - 23. juuli 2014

Lahemaa on veel ainus paik Eestis, kus vabas looduses elab siinse loomariigi vanuserekordiomanik - ebapärlikarp. Teadaolevalt vanim Eestist leitud selle liigi esindaja oli kogunisti 134-aastane. Vaatamata võimele elada kõrge eani, on liigi käekäik halvas seisus.

Kaitsta pole seda haruldast loomakest sugugi lihtne, sest peale tema enda ja ta eluala peame ebapärlikarbi omapärase arengubioloogia tõttu hoolitsema ka vaheperemeheks olevate kalaliikide ning nende elukeskkonna eest.

Veel eelmise sajandi viiekümnendatel aastatel niideti paljude veekogude ääri ning kasutati jõgede kaldaid karjamaadena. Kaldapuistutest varuti ka kütet ja seetõttu oli vette varisenud puid vähe ning vee vaba voolamist ei takistanud miski. Ka ei pudenenud igal sügisel vette tohutul hulgal puulehti, mis sinna kopratammide taha settida saaksid.

ELFi tublide talguliste ülesandeks ongi Lahemaal üks sisselangenud puid ning erinevat sorti muud risu täis jõgi aegamisi ja ettevaatlikult puhtaks teha ning kallastele kasvanud võsa trimmerite ning saagide abiga taganema sundida, et valgus taas jõe sillerdaval pinnal mängelda saaks ja läbi selle ehk ka üks ülimalt ohustatud liik Eestisse püsima jääks.

Lisaks tänuväärse töö tegemisele on võimalik avastada mitmekesises Lahemaa looduses ümbruskonna kauneid kohti, nautida kuuma leili ja karastada ennast karges jõevees.

Talguid toetab Euroopa Majanduspiirkonna toetuste programm Integreeritud mere- ja siseveekogude korraldamine".

ELFi talgud 15 - suvekool Nedremal Rahvusvaheline heinaniitmine Laelatu puisniidul