Käina rüditalgud Muinastulede Ööl (täistaimetoiduga) 

26. august - 29. august 2021

Suvine Hiiumaa, Kassari ja Sääretirp manavad kahtlemata iga talgulise vaimusilma ette mõnusaid kujutelmi sinisest suvetaevast, jahutavast mereveest ja õdusast puhkusest. Käina talgud on suurepärane võimalus ühendada meeldiv kasulikuga: rohelusse mattunud Hiiumaa ja imekauni Kassari vahele jääb madal Käina laht, mille kallastel leidub niidurüdi pesitsuspaiku. Nimetatud rannaniidud on aga kohati ebasündsalt kadakaid täis kasvanud, muutudes seeläbi rüdile elamiskõlbmatuks.

Niidurüdi saabub siiakanti aprilli lõpus ning lahkub juuli keskpaigaks, pärast pesitsuse lõppu. Tänapäeval on varasemalt oluliselt arvukamat niidurüdi jäänud meie rannaniitudele pesitsema umbes 200 paari. Põhjustena võib nimetada nii elupaikade kadu kui kisklussurvet. Talgutööga rannaniite kadastikest puhastades saame anda olulise panuse niidurüdi pesitsusalade seisukorra parandamiseks. Töö käigus kogume mahasaetud kadakad hunnikutesse kokku ning võimaluse korral põletame kohe, võttes sedaviisi varjevõimaluse kährikutelt, rebastelt ja teistelt kiskjatelt, kes võiksid vastasel korral niidurüdidele märkamatult ligi hiilida ja linde ära napsata.

Kui rüdide heaks rannaniidu taastamisest aega üle jääb, käime läbi ka mõned piirkonnad Luidjal, et põletada mullustest talgutest sinna jäänud kibuvitsahunnikud ning eemaldada uusi võsusid. Tööst vabadel hetkel naudime Hiiumaa hunnitut maastikku ja oivalist pärandkultuuri, taustaks Muinastulede Öö lõkked. Looma- ja keskkonnasõprade rõõmuks on sellel talgul pakutav toit täistaimne ehk vaba loomsetest toorainetest.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Толока для постройки плотины в Феодорисоо Kõmsi orhideetalgud Muinastulede Ööl