Kõmsi orhideetalgud Muinastulede Ööl 

27. august - 29. august 2021

Pärnumaal Lääneranna vallas asuvas Kõmsi külas kasvab mitmeid kodumaiseid käpalisi, nagu näiteks laialehine ja tumepunane neiuvaip ning harilik käoraamat. Haruldasematest liikidest väärib mainimist tõmmu käpp. Tegemist on poollooduslikke lubjarikkaid vanu rohumaid asustava liigiga, mis on traditsioonilise põllumajanduse kadumise tõttu väheneva arvukusega ja ohustatud orhidee. Tillukesi, 6-15 cm pikkuseid taimi on rohus küllaltki raske märgata.

Liigi nimi tuleneb õiepungade tõmmupunasest värvist. Tõmmu käpa teeb huvitavaks sellele orhideele omased erinevad õitsemisajad. Osa populatsioone õitseb maist jaanipäevani, teised jälle juulist augustini. Meie talgute toimumiseks ajaks on käpalised õitsemise lõpetanud, mistõttu saame nende kasvualas Kõmsil tegeleda võsa eemaldamise teel valgustingimuste parandamisega, kartmata sealjuures taimedel tallumist või nende vigastamist.

Vabal ajal katsume täiendada oma teadmisi kodumaiste käpaliste vallas, avastada kohalikke vaatamisväärsuseid ning nautida Muinastulede Ööd.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Kuulutuse foto: Wikimedia Commons (Isidre blanc, Orchis ustulata. In Muntanya d'Alinyà (Alt Urgell-Catalunya). To 1.770 m. altitude).
Pole saadaval
Pole saadaval
Käina rüditalgud Muinastulede Ööl (täistaimetoiduga)  Karula mudakonnatalgud