Kukemarjanõmme talgud Rammu saarel

06. märts - 08. märts 2015

Kolga lahes asuvale Rammu saarele on ELFi talgulised jõudnud juba nii suvel kui ka sügisel. Sedakorda külastame seda Põhja-Eesti väikesaart aga ajal, mil talv ei ole veel päris lõppenud ja kevad alles näitab enda peatse saabumise esimesi märke.

Rammu on vaid ruutkilomeetrile mahtuv ning keskmiselt kahe meetri kõrgusel merepinnast olev saareke. Eriti märkimisväärsed on sealsed väikesed järved ning Põhja-Eesti suurim rannaniit. Kunagi asus seal ka vilgas kaluriküla, kuid praeguseks on sellest säilinud vaid varemed ning saarel asub vaid paar üksikut enamjaolt suvel kasutust leidvat uut eluaset.

Saare looduse seisukohast on äärmiselt oluline sealsete kukemarjanõmmede säilitamine ning taastamine. Kukemarjanõmmed on ainult Põhja-Eesti saartel levinud kooslused ning Rammu saarel on need suuresti kinni kasvanud. Taastamiseks peavad seal laiutavad männinoorendikud andma teed lagedale alale, kus saaks taastekkida seal varasemalt olnud omanäoline kooslus ja haruldased taimeliigid.

ELFi talgulised on oma seniste käikudega juba jõudsalt Rammu kukemarjanõmme alasid laiendanud ja sedakorda jätkame sama tööd. Kuna ilm praegusel aastaajal endast tuleohtu ei kujuta, siis saame sedakorda ka tekkinud männioksad koheselt ära põletada.

Talguid kaasrahastab RMK. Talguid juhtisid Eva-Maria Lass ja Katrin Loss.

Põgari-Sassi rüditalgud Talgud Manijal