Nedrema puisniidutalgud

05. mai - 07. mai 2023

Lehekuu alguseks on loodus pikast talveunest juba üsna virgunud, mistõttu on see parim aeg värske kevadroheluse, esimeste lilleõite ning kaugelt saabunud laululindude tervitamiseks. Nedrema puisniit pakub kogenud talguhuntidele hulgaliselt äratundmis- ning värskematele loodusesõpradele rohkelt avastamisrõõmu.

Nedrema puisniit on Eesti suurim ning Euroopas üks suurimaid puisniite. 1998. aastal alanud taastamistööde tulemusena on tänaseks pealetungivast võsast vabastatud juba enam kui 100 hektarit väärtuslikku elupaika, mistõttu võib siin kohata mitmeid nii taime- kui seenemaailma suurkujusid. 

Puisniidud kuuluvad meie vanimate maastikuvormide hulka. Nad tekkisid ürgveise, piisoni ja ulukhobuse poolt lagedamaks söödud hõredamasse metsa. Heina hakati puisniidul tegema umbes 2000 aastat tagasi. Sellest ajast peale on erinevad taime-, putuka- ja linnuliigid kohastunud just puisniidul elamiseks. Möödunud sajandi teine pool tõi aga karjakasvatusse ja heinaniitmisse nii suuri muutuseid, et puisniidud hakkasid vaikselt kaduma ja võssa kasvama. Tänaseks on meie puisniitudest alles väga vähe ja seega on oluline säilitada neid, mis meil veel olemas on.

Kevadisel puisniidul korjame talguliste abiga kokku ning võimaluse korral põletame talve jooksul mahalangenud puuoksad, et nad suviseid niitmistöid segama ei jääks. Lisaks töötegemisele kutsub Polina Degtjarenko meid sukelduma põnevasse samblikumaailma – saame rohkem teada samblike olemusest ning tutvume Nedrema puisniidul kasvavate samblikeliikidega. Nagu ikka kuuluvad ühe talgu juurde saun, põnevad loodusvaatlused ja mine tea, ehk ka hooaja esimene meresuplus.

Talguid rahastab projekt: LIFE20 NAT/EE/000074 WOODMEADOWLIFE , mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Läbi müüdud
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Laelatu puisniidutalgud, täistaimetoiduga Vooluvete talgud Jänijõel