Vereva lemmmaltsa tõrjetalgud Otepää looduspargis

05. juuli - 07. juuli 2024

Verev lemmmalts on invasiivne võõrliik, mis on Eestisse sattunud pika ringiga kaugelt Himaalajast. Siinses kliimas tunneb ta end suurepäraselt ja seetõttu kipub meie kodumaiseid taimi "välja sööma". Tegemist on üsna kauni taimega – tema suured õisikud, mille värvus varieerub valgest tumelillani ongi peamine kurjajuur, miks verev lemmmalts üldse Euroopasse kurja tegema sattus. Tänaseks on vereva lemmmaltsa aias kasvatamine keelatud, kuid sellele vaatamata jätkub tõrjetöid veel pikaks ajaks.

Pärast õitsemist tekib taimele tõlvikukujuline kupar, mis puutest lõheneb ja katapulteerib seemned kuni 7 meetri kaugusele. Erinevate andmete põhjal on üks taim võimeline tootma ligikaudu kuni 2500–4000 seemet ning ühel ruutmeetril kasvavate taimede seemnete arv võib küündida 32 000-ni. Õnneks on vereva lemmmaltsa juur üsna õrnalt maamulda kinnitunud ja seega tema väljakitkumine ei ole eriti suur vaev. Küll aga tuleb olla tähelepanelik, sest tihtipeale jäävad osad taimed esmapilgul märkamatuks, mistõttu tuleb kogu ala mitu korda läbi jalutada. Vereva lemmmaltsa tõrjetalgutel kuulame tavapärase mootorimürina asemel mõnusaid loodushääli.

Kunagine Kagu-Eesti tähtsaim keskus Otepää on saanud oma nime karu pea kujulise künka järgi, millel siinne linnus asunud. Kui linnamäe keldrid kokku varisenud, jäänud siia üks nõid, kes veel tänaseni elus. Kui tuulevaiksel ööl mäe jalamile minna, võib kuulda, kuidas nõid oma siidilõnga ketrab ja tema kass nurru lööb. Tänapäeva Otepää on paljudele eestlastele meelispaik igal aastaajal, siinne hea energia toob külalised ikka ja jälle tagasi. Vaba aega katsumegi sisustada Otepää kõrgustiku kuplite vaheliste salaradade avastamiseks, suitsusaunas mõnulemiseks ja sobiva ilma korral hüppame ka Pühajärve.

Talguid toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Läbi müüdud
Läbi müüdud
Lisa annetus
15 €
Lisa ootejärjekorda

Kuidas osaleda?

Nupul "Registreeri talgutele" vajutades lisatakse talgud ostukorvi ning lehekülje ülaserva tekib kollane ostukorvi riba. Sellel real vajutades avaneb registreerimisankeedi täitmise ja talgute eest pangalingiga tasumise vaade. Ostukorvi saab korraga lisada ühe inimese registreeringu ühele või mitmele erinevale talgule. Ostukorvi ei saa korraga lisada mitme erineva inimese registreeringut samale talgule, sest täita saab ainult ühe osaleja registreerimisankeedi korraga. Niisiis tuleks pere- või sõpruskondade ühisel talgutele minemisele iga täiskasvanu või laps eraldi registreerida.

Kuni 19-aastastele õpilastele kehtib osalustasust soodustus -50%. Soodustuse jõustumiseks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi OPILANE.

Eelkooliealistele lastele on talgutel osalemine tasuta. Selleks tuleb registreerimisankeedil kasutada sooduskoodi LAPS ning panna linnuke valiku "Tasu arvega" ette (0-eurose arve puhul pangalink ei tööta).
Vereva lemmmaltsa tõrjetalgud Karulas ELFi talgute XI Suvekool Palupõhjas (täistaimetoiduga)