Ulluta loopealse talgud

08. august - 10. august 2014

Ulluta laid peidab ennast Virtsu poolsaare taha ning esmalt kaardilt vaadates näib ta rohkem sellise poolsaare moodi saarena. Aga võta näpust. Puhtu-Laelatu kaitseala koosseisu kuuluva maatükina laiuvad laiul õhukese mullakamaraga loopealsed ja rannakarjamaad - just neid me kadakatest vabastama lähmegi.

Ulluta laiu lubjarikkad mullad mis sobivad hästi paljudele käpalistele. Rannaniidud aga tuhandetele lindudele. Mereäärse maana kasvavad siin tormidest räsitud kamaral ka soolarohi ja nadahein. Sulelistest kohtab siin kõiki meie rannikule tavalisi kurvitasalisi ja vahest eksib sekka ka mõni merikotkas. Ka niidurüdi on siin kohatud - seda ELFi talgute eelmise aasta kangelast.

Ulluta laiu talgulisi ootavad maalilised ja veel maalilisemad lubjaklibused rannaniidud, kus karjatamise jätkamiseks on hädasti vaja kadakaid harvendada. Saagimise ja põletustöö vahele võtame ette rannaalade koristuse. Mere poolt rannikule toodud risu ja prahi koristamine annab ruumi rohttaimedele ja nii on ninaesine rikkalikum kõigil rohusööjatel.

Need talgud sobivad kõigile matkasellidele ja eraldatuse ihalejatele – ööbimine saarel on telkides ning vesi pesukausis saab täpselt nii soe, kui soojaks on päike kütnud merevee.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Osmussaare talgud Rahvusvaheline heinategu Karula moodi