Viimane mastaapne naftareostusõnnetus toimus Eestis 2006. aastal Nõva lähedal, mil reostuse tõttu hukkus 20000–30000 lindu. Naftaga kokkupuute korral hävib merelinnu sulestiku vee- ja soojapidavus, mille tagajärjel lind hukkub kas uppumise, nälja (ei saa sukelduda ja seega toitu püüda) või surnuks külmumise tõttu. Läänemerel pesitseb ja talvitub ka kaitsealuseid linnuliike, mistõttu võib naftaõnnetus madala arvukusega liigid täielikult hävitada.

Nähes naftaga määrdunud merelinde tekib paljudes soov linde abistada, kuid korraliku väljaõppeta ja omal käel tegutsedes võib kasu asemel hoopiski kahju kaasa tuua. Nimelt on tegemist väga spetsiifilise tööga, milleks on tarvis põhjalikke oskusi ja teamisi ning samuti spetsiifilise varustuse olemasolu. ELF on alates Nõva 2006. aasta õnnetusest tegelenud vabatahtlike abistajate leidmise ja koolitamisega ning tänu koostööleppele Keskkonnaministeeriumile on ELFil selleks nüüd olemas järjepidev rahastus. Nii saame tagada parima võimekuse naftareostusõnnetustega tegelemiseks.

Naftareostusetõrje vabatahtlikuks hakkamisest huvitatutel palume ühendust võtta ELFi talgukontoriga: talgukontor@elfond.ee.