Suvekoolis tehtavad talgutööd koondavad endasse loodushoiu, pärandkultuuri ja füüsilise heaolu. Eelmisel aastal avaldatud talguliste uuringust selgus, et pea kõik talgulised leiavad, et talgutel osalemine toob hea enesetunde, nii emotsionaalse kui ka füüsilisest aktiivsusest tuleneva. “Käsitsi niitmine on ilmselt kõige sportlikum töö, niitmine ongi sportliku treeningu eest. On hädavajalik laiendada käsitsi niitmise võimalust noortele puisniitude hooldamiseks heade tingimuste loomisega,” ütles suvekooli niitmistöö juhendaja Avo Rosenvald.

Suvekooli korraldaja Mart Kiis lisas: “Kesksuvine vikatitega heinategu Alam-Pedjal koos inspireerivate inimestega teeb kahtlemata head nii kehale kui ka vaimule. Suvekool on üks ehe üritus, kus hulga inimeste teadmiste, kogemuste ja entusiasmi koosmõjul tehakse päriselt Eesti looduse heaks midagi ära.” Talgute suvekoolist on saamas traditsioon, mille keskmes on lisaks loodusele ka vikatiga niitmise oskuste õppimine ja lihvimine. Sportlikule entusiasmile annab hoogu veel laupäeval toimuv niitmisvõistlus. „Selline võistuniitmine lisab muidugi osalejatele entusiasmi, kuid suvekoolis saab ka õppida, kuidas tervislikult füüsilist tööd teha. Näiteks täna õhtul tutvustavad suvekoolis hiina võimlemiskunstide juhendajad Urmas Lest ning Udo Uffert, kuidas niitmine, kehaline tervis ja heaolu kokku käivad,“ ütles Kiis.

Talgutööde pauside ajal saavad suvekooli talgulised osa harivatest loengutest ja töötubadest. Teiste seas mõtestab tippteadlane Aveliina Helm puisniitude hooldamise vajadust, entomoloog Allan Selin avab ELFi talguaasta fookuses olevate kimalaste salapärast maailma ning folklorist Ell Vahtramäe pajatab põnevatel pärimusteemadel. Suvekooli õhtuprogrammi täidavad hinge paitav pärimusmuusika tuntud võru kultuuri aktivisti Kadri Giannakaina-Laube eestlaulmisel ning välikino-formaadis filmi- ja aruteluõhtu tuntud loodusfilmimehe Remek Meeliga, kes jagab oma Emajõe-lugu.


ELF korraldab looduskaitselisi talguid aastast 2000. Talgute suvekool, mis erineb mitmeti tavalistest talgutest, sai alguse viis aastat tagasi. Igal suvel koguneb ligi poolsada inimest puisniidule heinateole, et lihvida oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õppida tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veeta ühiselt aega toredate inimestega. Varasematel aastatel on ELFi talgute suvekool toimunud ka Eesti suurimal Nedrema puisniidul.

Rohkem infot suvekooli ja teiste talgute kohta leiab SIIT

ELFi talgute suvekooli aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.