Suti rüditalgud

29. juuli - 01. august 2013

Pärnumaalt ulatub Liivi lahte mitu ilmekat poolsaart. Üks neist on ELFi talguaasta peategelasele niidurüdile läbi aja eriti meeldinud, selleks on Suti poolsaar Tõstamaa maastikukaitsealal. Päikese tõusust loojanguni päikesele avatud, idülliliste veesilmakestega rannaniit ootab tublisid talgulisi!

Viimastel kümnenditel on niidurüdi arvukus Tõstamaa piirkonnas langenud 3-4 korda ning hinnanguliselt elab seal praegu kümmekond paari. Arvukuse languse peamiseks põhjuseks on elupaikade kadumine ja killustumine, kuna tegemist on väga kitsa elupaigavalikuga linnuliigiga.

Sel korral tuleb töötada kahel rindel. Poolsaare põhjaosas on rannaniidule end järjest laiendamas noor kadastik, mis ei sobi niidurüdile ei köögiks ega lastetoaks. Poolsaare keskosas aga lõikab rannaniidu pooleks pealetungiv pilliroog, mis tugevdab kõvasti rannaniidu servaefekti. Niisiis saab kätt proovida mitmes erinevas talgutöös.

Talgute ajaks seame end sisse tööpõllu vahetus läheduses asuvasse rannamajja, kus saab meretuule saatel talgujuttu puhuda ning loomulikult ka saunatada. Eraldi aeg võetakse, et tutvuda Tõstamaa kandi kultuuri- ja põnevamate loodusväärtustega.

Talguid toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Heinategu Viidumäe puisniidul Talgud Rammu saarel